Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte
Parādīt izvēlni
Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte

RTU ar Nīlsa Bora institūta pārstāvjiem apspriež sadarbības iespējas kvantu tehnoloģijās

24. aprīlis
.
.
.
Foto: Toms Norde

Meklējot sadarbības iespējas kvantu tehnoloģiju jomā, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) viesojās Kopenhāgenas Universitātes Nīlsa Bora institūta (Niels Bohr Institute) un Latvijas vēstniecības Dānijā pārstāvji, kas tikās ar universitātes vadību un iepazinās ar RTU zinātnieku veikumu, piedaloties Latvijas Kvantu iniciatīvā un izstrādājot kvantu sakaru infrastruktūru. 

RTU, jau pirms diviem gadiem kopā ar Latvijas Universitātes (LU), LU Cietvielu fizikas institūta un LU Matemātikas un informātikas institūta (LU MII) kolēģiem izveidojot Latvijas Kvantu iniciatīvu un apņemoties radīt jaunus tehnoloģiskus risinājumus un izstrādāt jaunas kvantu sakaru sistēmu komponentes, pieteica savu interesi kvantu tehnoloģiju jomā, kas tiek uzskatīta par 21. gadsimta informācijas tehnoloģijas revolūcijas galveno virzītājspēku. Patlaban RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes (DITEF) Optisko šķiedru pārraides sistēmu laboratorijas zinātnieki ir izstrādājuši kvantu sakaru infrastruktūras testa modeli, ar kuru iepazīstināja arī kolēģus no Nīlsa Bora institūta. 

Iespējams, RTU un Dānijas kolēģi varētu sadarboties kopējos starptautiskajos projektos, jo arī Nīlsa Bora institūta zinātnieki, kas aktīvi strādā ar kvantu risinājumiem gan militārajā, gan civilajā jomā, meklē jaunus starptautiskos sadarbības partnerus un interesējas ne tikai par iespējamo kopdarbu zinātnē, bet arī studiju procesā, veidojot kopējas studiju programmas. Minētais institūts, ko 1921. gadā dibināja izcilais dāņu fiziķis Nīlss Bors, jau tradicionāli nodarbojas ar kvantu jomas pētījumiem, jo pats Nīlss Bors ar saviem pētījumiem par atoma uzbūvi pagājušā gadsimta sākumā veicināja jaunas iniciatīvas kvantu mehānikā. 

RTU zinātnieki risina uzdevumu, kā, izmantojot kvantu tehnoloģijas, lielus informācijas apjomus mūsdienās pārraidīt pēc iespējas drošāk. Viens no risinājumiem – izmantojot kvantu atslēgu pārraidi optiskajās sakaru sistēmās. Iecerēts, ka zinātnes procesā iegūtās zināšanas tiek integrētas arī studiju saturā, un RTU jau ir izveidoti arī pirmie mācību kursi šajā jomā, stāsta RTU DITEF profesors Jurģis Poriņš. Viņš un RTU DITEF Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūta vadošo pētnieku Andi Supi viesiem no Dānijas rādīja un stāstīja par jau paveikto. 

Savukārt RTU vadība – rektors Tālis Juhna un inovāciju prorektore Liene Briede – viesiem ieskicēja RTU attīstības virzienus un izcilības iniciatīvas, starp kurām ir arī mikročipu testēšanas centrs, kurā Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūta zinātnieki pastarpināti nodarbojas arī ar kvantu tehnoloģiju pētniecību. 

Tāpat viesiem tika demonstrēts RTU plašais vēziens starptautiskajā sadarbībā zinātnē, gan minot RTU zinātnieku un studentu darbu Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), gan Baltijas Biomateriālu pētniecības projektu, kura laikā tiek pilnveidotas zināšanas biomateriālu sintēzē un pētniecībā. 

Tika minētas arī RTU iestrādes Latvijas uzņēmumu pētniecības un attīstības (Research & development) kapacitātes stiprināšanā, realizējot industriālo doktorantu projektus, kuru laikā doktoranti izstrādā konkrētam uzņēmumam interesējošus tehnoloģiskos risinājumus. Tāpat viesi tika iepazīstināti ar RTU Zinātnes un inovāciju centra praktizēto atbalstu studentiem jaunu produktu radīšanā un uzņēmējspēju veicināšanā. 

Nila Bora institūta pārstāvju vizīte RTU

Jaunumi