Tiks palaista pirmā Latvijas kosmiskā zonde «Zinoo-1»

2. oktobris, 2012

Sadarbojieties Cēsu zinātnes centram «Z(in)oo» un Rīgas Tehniskai universitātei (RTU), tuvāko dienu laikā tiks realizēts nozīmīgs un Latvijas vēsturē unikāls zinātnisks projekts – pirmās kosmiksās zondes «Zinoo-1» palaišana. Plānots, ka zonde sasniegs vismaz 30 km augstumu un iemūžinās Latviju no kosmiskiem augstumiem.

Idejasaizsākums meklējams vēlmē veicināt jauniešu zinātkāri par kosmosa nozari, un šis ir tikai pirmais apjomīgās programmas solis. Zinātnes centra Cēsīs «Z(in)oo» idejas autors un centra direktors Pauls Irbins uzskata: «Katram cilvēkam piemīt unikāls un neatkārtojams potenciāls, kuru vēlamies palīdzēt atklāt, rosinot cilvēkos dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām. Kosmiskās zondes «Zinoo-1» ceļojums ir apliecinājums iespējām, kas pastāv mūsdienu pasaulē. Mēs vēlamies iedvesmot Latvijas jauniešus sekot saviem sapņiem, un esam pārliecināti, ka zinātkāre ir ceļš uz sasniegumiem.»

Zondes tehnisko izgatavošanu uzņēmās RTU Enerģētikas un elektronikas fakultātesstudenti Armands Šenfelds un Mārcis Priedītis. Abu studentu darbu uzraudzīja un vadīja RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs. Zondē būs iemontēta īpaša videokamera un GPS sekotājs, kas spēj izturēt līdz mīnus 50 grādu aukstumu. Paredzēts ka zonde sasniegts 30 km augstumu apmēram stundas laikā. Šādā augstumā atmosfēras spiediens ir tikai 1,4 %no pierastā, ko var uzskatīt par bezgaisa telpu. Šādā augstumā lidmašīnas vairs nespēj pacelties. Pie zondes tiks piestiprināts termometrs, lai pēc zondes atgūšanas varētu redzēt temperatūras izmaiņasdažādos atmosfēras slāņos.

Kosmiskā zonde «Zinoo-1» tiks palaistsno Skrīveru meteoroloģijas novērošanas stacijas, un tās pacelšanās tiksnovērota teleskopā ar 50 kārtīgu palielinājumu. Pēc maksimālā augstuma sasniegšanas balons pārsprāgs un zonde ar izpletni atgriezīsies uz zemes, ko projekta komanda dosies meklēt. RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs uzsver: «Zonde tika uzbūvēta divu nedēļu laikā, izmantojot ikdienā pieejamos materiālus un tehnoloģijas. Tas parādīja, ka cilvēki ir spējīgi izdarīt lielus darbus, ja viņus apvieno iedvesmojoša ideja.»

Kosmiskās zondes «Zinoo-1» palaišana ir tikai viens no soļiem zinātkāres veicināšanā. Jau vairāk nekā gadu Cēsisdarbojas zinātkāres centrs «Z(in)oo» – mācību procesa iedvesmojošs partneris, kas, izmantojot interaktīvus eksponātus, raisa interesi un iedvesmu meklēt atbildes. Eksponāti ļauj mācīties matemātiku lēkājot, izbaudīt gravitāciju žūpolēs, izprast berzi, braucot ar neparastiem kartingiem, redzēt skaņu, saprast katapults vadības principus, būvēt un vadīt robotus, redzēt zibeni, kustināt priekšmetus ar domu spēku utt.

Šāgada spetmebrī durvis vēra centra filiāle Rīgā ar izstādi «Zili brīnumi», kas tapa sadarbībā ar Aldi Kalniņu. Jau 2013. gada vasarā tiksorganizēta pirmā Latvijas kosmonautikas nometne, kurā bērni paši varēs būvēt raķetes, izgatavot kosmiskās zondes un mēģināt pārspēt esošos rekordus.

Projekta realizācijai jau ir saņemts atbalsts no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, uzņēmumiem «Lielvārds», «Grandeg», «Telia». No zondes iegūtais videomateriāls un uzzemes uzfilmētais materiāls vēlāk tiks izmantoti dokumentālās filmas sagatavošanai.

Kosmiskās zondes «Zinoo-1» komanda aicina visus kosmosa entuziastus un interesentus vērot zondes palaišanu klātienē. Laiiegūtu uzaicinājumu un sīkāku informāciju, jāreģistrējas www.zinoo.lv mājaslapā.

Vairāk informācijas:
www.zinoo.lv