Tehnoloģija dūmgāzu attīrīšanai

16. novembris, 2020
.
.

Problēma
Koksne ir klimatam draudzīgs un atjaunojams kurināmā veids. Tomēr, koksnei sadegot, atmosfērā nonāk cietās daļiņas, kuras satur dažādus ķīmiskos elementus – kadmiju, arsēnu, dzīvsudrabu, hromu, varu, cinku, niķeli un svinu. Vēsajos gada mēnešos, īpaši bezvēja vai miglas apstākļos, dūmi no skursteņiem sabiezē virs ēkām. Cilvēkiem elpojot, sīkās daļiņas nonāk plaušās, un tas ir kaitīgi veselībai. 

Risinājums
No apkures katla dūmgāzes parasti uzreiz nonāk skurstenī, pa kuru izplūst atmosfērā. RTU zinātnieki izveidojuši starpposmu – «Miglas aparātu» – reaktoru, kur dūmgāzes tiek apsmidzinātas ar sīkiem miglai līdzīgiem ūdens pilieniem. Ūdens saista dūmgāzēs esošās cietās daļiņas, tās mitrumā saķeras, kļūst smagākas un nosēžas reaktora apakšā. 

Ilgtermiņa ietekme
Eksperimenti pierādījuši, ka ir iespējams notvert ap 80% dūmgāzēs esošo cieto daļiņu. Dūmgāzu attīrīšanas procesā tiek arī iegūts siltums, ko novirzīt apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Proti, reaktorā iesmidzinātais ūdens, saskaroties ar dūmgāzēm, sasilst. Izmantojot uzsildīto ūdeni, iespējams gūt 10% siltumenerģijas ietaupījumu. Tehnoloģija ne vien nodrošinās tīrāku gaisu, bet arī ļaus palielināt individuālās siltumapgādes energoefektivitāti, kas rezultēsies mazākās apkures izmaksās.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

16. novembris, 2020 plkst. 11:05

Universitāte