Robotizēta sistēma videi draudzīgākai energobūvniecībai

27. decembris, 2021
.
.

Problēma
Lai pasargātu putnus no bojāejas vai elektrotraumām, saduroties ar elektrības vadiem, nepieciešams marķēt elektropārvades līnijas vietās, kur putnu pārlidojumi ir visbiežākie. Riski, ko rada darbs augstspriegumu līnijās un lielā augstumā, apgrūtina marķējumu uzstādīšanu ar konvencionālām metodēm.

Risinājums
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrika enerģētikas un tehnoloģijas kompānijas «Empower» vajadzībām uzprojektēja un uzbūvēja īpaši robotizētas sistēmas prototipu putnu atbaidītāju uzstādīšanai augstspriegumu līnijās. Robots pārvietojas pa līniju, ik pa desmit metriem izvietojot speciālu gaismu atstarojošu plastikāta karodziņu. Sistēma darbojas pusautomātiskā režīmā – operators pārvieto robotu no viena elektrolīnijas posma uz nākamo un ar pulti vada braucienu, bet robots pats apstājas pēc noteikta attāluma un nostiprina karodziņu. Grūtības izvietot karodziņus noteiktā attālumā vienu no otra ir viens no lielākajiem mīnusiem tirgū jau esošiem risinājumiem, piemēram, karodziņu izvietošanai ar drona vai helikoptera palīdzību. Turklāt šie risinājumi ir arī ievērojami dārgāki.

Robotizētā sistēma izmantota, izvietojot putnu aizbaidītājus augstspriegumu līnijas «Kurzemes loks» posmā. «Kurzemes loks» ir Latvijas vēsturē vērienīgākais elektroenerģijas pārvades tīkla stiprināšanas projekts, kas būtiski uzlabo elektroapgādes drošumu Latvijas rietumu daļā.

Ilgtspējas ietekme
Putnu atbaidītāju izvietošana uz augstspriegumu līnijām Latvijā nav ierasta prakse, tādēļ projekta īstenošana rada jaunas zināšanas, pieredzi un labo piemēru atbildīgai un ilgtspējīgai attieksmei pret vidi. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

27. decembris, 2021 plkst. 10:54

Universitāte