Mikrobioloģiskas izcelsmes materiāls plastmasas iepakojuma aizvietošanai

16. novembris, 2020
.
.

Problēma
Plastmasa daudzveidīgās izmantošanas un salīdzinoši zemās cenas dēļ ir ļoti plaši izplatīts materiāls. To intensīvi izmanto vienreizlietojamu izstrādājumu izgatavošanā, ko lieto īslaicīgi, izmet, bet pārstrādā reti, radot lielu atkritumu apjomu. Plastmasas priekšmeti, to daļas vai mikroplastmasa rada ievērojamu zemes, augsnes un ūdens piesārņojumu. Eiropas Savienība pieņēmusi īpašu direktīvu vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu patēriņa un līdz ar to piesārņojuma samazināšanai.

Risinājums
Plastmasas izstrādājumu ražošanai plaši izmantotos sintētiskos polimērus var aizvietot ar mikrobioloģiski iegūtiem. Mikrobioloģisko materiālu «ražo» baktērijas reaktoros – no enerģijas rezervēm, kas uzkrājas baktērijās, veidojas poliesteru grupas polimēri – polihidroksialkonāti. Bioloģiski iegūta plastmasa ir trausla. RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimēru materiālu tehnoloģijas katedras zinātnieki izstrādē recepti un izgatavošanas tehnoloģiju, kas materiālu padara līdzīgu sintētiskajai plastmasai – lokanu un izturīgu –, bet pilnīgi biodegradablu. 

Ilgtermiņa ietekme
Izgatavojot vienreizlietojamos plastmasas izstrādājumus un iepakojuma materiālus no bioloģiskas izcelsmes plastmasas, netiktu ierobežotas lietotāju ērtības, vienlaikus būtiski samazinot kaitējumu dabai. Materiālam noteiktā laikā pilnībā sadaloties, nepaliktu ne tā mikrodaļiņas, ne sadalīšanās blakusprodukti. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

16. novembris, 2020 plkst. 11:05

Universitāte