Izstrādā vadlīnijas nemainīgi labas ūdens kvalitātes nodrošināšanai

27. decembris, 2021
.
.
Foto: F64, SIA «Rīgas ūdens» publicitātes foto

Problēma
Ūdens saduļķošanās ūdensapgādes tīklā ir regulāri novērota parādība gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Lai gan dzeramā ūdens kvalitāte Rīgā ir laba un krāna ūdeni var droši dzert, iedzīvotāji nereti novēro īslaicīgas problēmas – ūdens saduļķošanos.

Risinājums
Būtiskākais iemesls, kādēļ tīklā uzkrājas daļiņas, ir ūdensvadu projektēšanā ietvertā prasība par papildu drošību ugunsdzēsības vajadzībām. Proti, maģistrālo ūdensvadu diametrs tiek projektēts lielāks, nekā būtu nepieciešams, raugoties no ūdens kvalitātes viedokļa. Līdz ar to šie posmi darbojas kā daļiņu nostādinātāji. Jo īpaši tas ir novērojams, ja samazinās ūdens patēriņš. Vēl viens faktors ir ūdens kvalitāte ieguves vietās, piemēram, niecīga (zemāka nekā definēta noteikumos par dzeramā ūdens nekaitīgumu un kvalitāti) dzelzs un mangāna koncentrācija gruntsūdenī. Sava loma ir arī mikrobioloģiskiem un korozijas procesiem pašos cauruļvados. Savukārt ūdens plūsmas ātruma izmaiņas, kuras izraisa ugunsdzēsības hidrantu ikgadējās obligātās pārbaudes, cauruļvadu plīsumi, plānotie remontdarbi, ugunsdzēsēju pieslēgšanās hidrantiem ugunsgrēka dzēšanas laikā izkustina sīkās daļiņas, un ūdens īslaicīgi saduļķojas.

RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta veikti ūdensvadu saduļķošanās potenciāla mērījumi visās galvaspilsētas apkaimēs liecina, ka atsevišķās Rīgas daļās, piemēram, Purvciemā, Dreiliņos, Avotu ielas apkaimē, Grīziņkalnā un Brasā saduļķošanās riski ir lielāki. 

Lai uzturētu nemainīgi augstu dzeramā ūdens kvalitāti, Rīgā nepieciešama regulāra ūdensvadu skalošana. RTU zinātnieki pēc Latvijas lielākā ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmuma SIA «Rīgas ūdens» pasūtījuma izstrādājuši vadlīnijas rīcībai turpmākajos gados un noteikuši prioritāri skalojamos ūdensvadus. Sekojot tām, uzņēmumam izdosies efektīvāk risināt problēmas un samazināt dzeramā ūdens saduļķošanās gadījumu skaitu līdz minimumam. 

Ilgtermiņa ietekme
Skalojot cauruļvadus, uzlabojas ūdens kvalitāte un garšas īpašības, samazinās daļiņu ietekme uz dzeramā ūdens skaitītājiem, proti, palielinās to precizitāte, proaktīvi tiek sakārtota ūdensvada infrastruktūra – regulāri tiek veikta aizbīdņu, hidrantu pārbaude un nepieciešamības gadījumā to nomaiņa. Līdz ar to rodas līdzekļu ekonomija. Samazinās iedzīvotāju sūdzību skaits, kas savukārt pozitīvi ietekmē uzņēmuma tēlu un reputāciju.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

27. decembris, 2021 plkst. 10:54

Universitāte