Efektīva un pieejama ūdens attīrīšanas tehnoloģija mikrobioloģiskā piesārņojuma novēršanai

15. jūlijs, 2020
.
.

Problēma
Daudzviet pasaulē tīrs un kvalitatīvs dzeramais ūdens no krāna nav pieejams, piemēram, mazāk blīvi apdzīvotās vietās Dienvidamerikā ikdienas lietošanai paredzētais ūdens tiek uzglabāts tvertnēs, kurās relatīvi augstās temperatūras dēļ attīstās patogēnie mikroorganismi. Lielu daļu infekciju cilvēkiem izraisa neattīrīts ūdens, kas tieši saistīts ar nepārtrauktām ūdens kvalitātes izmaiņām un lauku iedzīvotāju uztveri par potenciālajiem inficēšanās riskiem.

Risinājums
RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens inženierijas un tehnoloģijas katedras un RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta zinātnieki attīsta elektroķīmiskās dezinfekcijas tehnoloģiju, kas ļauj efektīvi likvidēt mikrobioloģisko piesārņojumu. Izmantojot titāna oksīda keramikas elektrodus, tiek ierosināta hlora izdalīšanās no ūdenī dabīgi sastopamiem sāļiem. Elektrolīzes procesā ūdens tiek dezinficēts bez papildu ķimikāliju pievienošanas. 

Tehnoloģijas attīstībā iesaistīti zinātnieki no Vācijas un Ekvadoras. 

Ilgtermiņa ietekme
Tehnoloģija efektīvi attīra ūdeni no baktērijā, vīrusiem un patogēniem vienšūņiem – pietiek ar vienreizēju ūdens dezinfekciju, lai to varētu lietot ikdienas vajadzībām. Tā arī nerada lielu enerģijas patēriņu, kas nozīmē, ka to var izmantot dzeramā ūdens attīrīšanai pat attālos reģionos, kur nav pieejams patstāvīgs elektrības pieslēgums.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

15. jūlijs, 2020 plkst. 10:54

Universitāte