Zinātnieki rada viedo asistentu, kas palīdzēs plaušu slimību ārstēšanā

27. oktobris, 2022
.
.
.

Latvijas zinātnieki un klīnicisti attīsta unikālu ierīci, kas palīdzēs ārstiem un medicīnas māsām kontrolēt pneimonijas, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS), Covid-19 pacientu elpošanas stāvokli, brīdinās, ja elpošana pasliktināsies, un ierosinās ārstēšanas korekciju, piemēram, palielinot skābekļa padevi.

Neinvazīvās ventilācijas iekārtām ir izšķiroša nozīme, ja cilvēkam ir elpošanas traucējumi. Vienlīdz svarīga ir spēja savlaicīgi noteikt izmaiņas elpošanas kvalitātē. Pieejamās ventilācijas sistēmas nebrīdina medicīnas personālu vai pacienta tuviniekus mājas apstākļos par pacienta elpošanas pasliktināšanos, kā arī neierosina ārstēšanas taktikas korekciju.

Lai problēmu risinātu un radītu atbalsta ierīci pacientu elpošanas kvalitātes uzraudzīšanai, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA «Hipnos» klīnicisti, zinātnieki un eksperti apvienoja spēkus starpdisciplinārā projektā «Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām COVID-19 pacientu ārstēšanai».

«Ierīce, kuru šobrīd radām, ir akūta nepieciešamība jebkuram ārstam, medicīnas māsai un pacientam, kas saskaras ar nopietnu elpošanas traucējumu slimību, kā arī pacientu tuviniekiem. Ierīce mērīs cilvēka izelpas un ieelpas kvalitāti un palīdzēs savlaicīgi reaģēt uz elpošanas pasliktināšanos. Tas ir milzīgs lēciens ne tikai praktiskajā zinātnē, bet arī veselības aprūpē un pacientu dzīves kvalitātes un dzīvildzes nodrošināšanā,» uzsver RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes asociētais profesors Dmitrijs Bļizņuks.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta Padomes loceklis, Latvijas Universitātes profesors Valdis Pīrāgs norāda, ka Covid pandēmija ir pavērusi iespējas zinātnes progresam, zinātnieku, ārstu, sabiedrības ciešākai sadarbībai. Zinātne ir kļuvusi praktiskā un strauji ienāk cilvēka ikdienā. 

Viedais asistents ir izstrādes stadijā. Šoruden notiks tā klīniskā validācija, sadarbojoties inženieriem, klīnicistiem, pulmonologiem, internistiem un citiem ekspertiem. SIA «Hipnos» zinātnieku veikumu testēs un ieviesīs praksē, lai jau tuvāk nākotnē to varētu komercializēt.

Projekts «Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām COVID-19 pacientu ārstēšanai» Nr.1.1.1.1/21/A/082 notiek ar Eiropas Savienības Eiropas Reģionālās attīstības fonda un valsts budžeta atbalstu.

 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. oktobris, 2022 plkst. 12:34

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi