Zinātnieki iepazīstina nozari ar modelēšanas rīkiem efektīvai enerģētikas rīcībpolitikai

8. jūnijs, 2023
.
.
.
RTU VASSI profesore Andra Blumberga iepazīstina ar sistēmdinamikas modeli. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) pētnieki ir izstrādājuši enerģētikas un klimata modelēšanas rīku kopumu. Diskusijā par Latvijas energosektora attīstības nākotnes iespējām RTU VASSI zinātnieki iepazīstina nozares uzņēmumu un organizāciju pārstāvjus, kā, izmantojot modelēšanas rīkus, pieņemt datos balstītus lēmumus par efektīvāko enerģētikas politiku.

Uz diskusiju RTU VASSI aicināja pārstāvjus no tādiem uzņēmumiem un organizācijām kā AS «Sadales tīkls», AS «Augstsprieguma tīkls», AS «Latvenergo», AS «Rīgas siltums», Rīgas dome, Rīgas Enerģētikas aģentūra, Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas, Klimata un enerģētikas ministrijas u.c.

Viņus RTU VASSI profesore Andra Blumberga un asociētā profesore Ieva Pakere iepazīstināja ar energosektora attīstību, kas modelēti ar sistēmdinamikas un TIMES modeļu palīdzību. 

Sistēmdinamikas modelis ņem vēra sociālos, vides, ieviešanas iespējamības u.c. aspektus, kas ir svarīgi dažādām sabiedrības grupām, un ieinteresēto pušu viedokļa ietekmi uz mērķa sasniegšanu. RTU zinātnieku izstrādātajā modelī, mainot dažādus politikas rīkus, parametrus un to vērtības, var novērtēt to ietekmi uz kumulatīvo enerģijas ietaupījumu un atjaunojamo energoresursu īpatsvaru, tādējādi izvēloties labāko rīcībpolitiku. Piemēram, var eksperimentēt, kāda ietekme ir nodokļu likmju izmaiņām, subsīdijām, Eiropas Savienības fondu finansējuma apjomam, jaunām tehnoloģijām, energoefektivitātes politikas pasākumiem dažādos sektoros utt. Savukārt TIMES modelis piedāvā atrast izmaksu ziņā optimālo risinājumu. Abi rīki ir veidoti, balstoties liela apjoma datos par dažādu tautsaimniecības sektoru energoefektivitātes izvērtēšanu, tehnoloģiskajiem risinājumiem, Latvijas atjaunojamo energoresursu ražošanas un izmantošanas ekonomisko potenciālu utt. 

Izmantojot modelēšanas rīkus, diskusijā tika apskatīti vairāki attīstības scenāriji – kas sagaida Latvijas energosektoru, turpinot iesākto un neīstenojot nekādas pārmaiņas, un kas, ja Latvija straujāk virzītos atjaunojamo resursu izmantošanā. 

Enerģētikas sektora modelēšanas iespējas ilgtermiņa attīstībai

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

8. jūnijs, 2023 plkst. 15:33

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi