Zinātnieka mūža piepildījums – iespēja kalpot cilvēkiem

15. augusts, 2019
.
.
.
Dagnija Loča Ēnu dienā skolēnus iepazīstina ar materiālzinātni un RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra darbu. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Tas, ka tirgū nonāk zinātnieka radītais produkts un kalpo cilvēkam, ir viņa mūža piepildījums, uz to mēs arī ejam, sarunā Latvijas Radio 2 raidījumā «Nākotnes pietura» atzīst Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra (RCRBIAC) direktore Dagnija Loča. Zinātniece stāsta par savu ceļu pētniecībā, par mākslīgo kaulu radīšanu un jaunākajiem pētniecības projektiem. 

Savu zinātnisko karjeru D. Loča aizsākusi šajā pašā institūtā, kurā tagad strādā par direktori. Viņa uzsver, ka zinātnieka karjerā ļoti nozīmīgi ir zinātniskie vadītāji, atzinīgus vārdus veltot Rūdolfam Cimdiņam un Līgai Bērziņai-Cimdiņai, kuri viņu un viņas kolēģus – citus jaunos zinātniekus – spējuši ļoti motivēt un iedvesmot.

RCRBIAC nodarbojas ar kaulaudu jeb mākslīgo kaulu radīšanu, un savā jomā ir lielākā un nozīmīgākā šīs jomas zinātniskā institūcija Baltijas valstīs. D. Loča atklāj, ka janvārī centrā tiks aizsākts milzīgs Horizon 2020 projekts, kas paredz septiņos gados izveidot tādu ekselences centru, kas spētu ne tikai radīt materiālu, bet arī to komercializēt.

2012. gadā D. Loča saņēma «L'OREAL» stipendiju «Sievietēm zinātnē» par pētījumu, kas veltīts kalcija fosfāta kaulu cementam – tas ir mākslīgais kauls, tikai šķidrā formā. Pašlaik ES finansētā projektā sadarbībā ar uzņēmumu noris darbs pie nedaudz modificētas kalcija fosfāta sintēzes metodes. D. Loča atzīst, ka sadarbībā ar industriju izstrādāta pētījuma rezultātu ir vieglāk komercializēt, un tieši tas, ka zinātnieka radītais produkts nonāk tirgū un kalpo cilvēkam, ir zinātnieka mūža piepildījums.

Runājot par pētījumu perspektīvām mākslīgo kaulu jomā, zinātniece teic, ka, lai gan kaulu aizstājēji nav nekas jauns, šajā jomā pētījumi joprojām noris ļoti intensīvi, jo nemitīgi nāk klāt arvien jaunas tehnoloģijas, arvien jaunas iekārtas, ļaujot izpētīt un saprast daudz vairāk, piemēram, vai ir labi, ka kalcija ir daudz, kāda ir D vitamīna ietekme uz kalciju un fosforu, kā arī citus jautājumus.

2019. gada 15. augusta Latvijas Radio 2 raidījuma «Nākotnes pietura» ieraksts

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

15. augusts, 2019 plkst. 16:24

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi