RTU paraksta memorandu par sadarbību jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstīšanā

7. septembris, 2022
Foto: Ekonomikas ministrija

Rīgas Tehniskā universitāte kopā ar citām Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmā iesaistītām organizācijām paraksta sadarbības memorandu ar Ekonomikas ministriju, vienojoties par ciešāku sadarbību un apstiprinot Jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstības stratēģiju 2022.–2025. gadam.

Parakstot memorandu, puses vienojas par nepieciešamību pēc augstākām ambīcijām un izaicinošākiem mērķiem jaunuzņēmumu jomā, kas ļautu jaunuzņēmumiem radīt daudz lielāku pienesumu valsts budžetā. Panākta saprašanās arī par nepieciešamību noņemt birokrātiskās barjeras, veidot atbalsta kontaktpunktus un komūnu, koprades vietu un telpu, kurā jaunie uzņēmēji var iedvesmoties, tikt iedrošināti un atrast partnerus tālākai sadarbībai.

Apstiprinātā Jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstības stratēģija 2022.–2025. gadam paredz iesaistītajām pusēm kopīgi veicināt spēcīgu un vienotu jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstību un ieviest aktivitātes, kas ir vērstas uz Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas sadarbību, atpazīstamību un ilgtspēju. Paredzēts arī veicināt sadarbību ar investoriem un attīstīt finanšu pieejamību, kā arī nodrošināt efektīvu komunikāciju iesaistīto pušu starpā.

«Jaunuzņēmumiem ir nozīmīga loma Latvijas tautsaimniecībā, nodrošinot inovatīvu ideju un jaunu tehnoloģiju ieplūšanu ekonomikā, veidojot pāreju uz zināšanu ekonomiku un radot jaunas nozares. Es novērtēju jaunuzņēmumu devumu šobrīd, tajā pašā laikā apzinoties, ka Latvijai nepieciešams vairāk jaunuzņēmumu, vairāk tajos strādājošo darbinieku un daudz vairāk piesaistītā finansējuma,» norāda ekonomikas ministre Ilze Indriksone. Viņa izteic atzinību jaunuzņēmumu intereses pārstāvošajām organizācijām par aktivitāti un ieguldījumu ekosistēmas attīstībā.

RTU ir vienīgā universitāte, kas parakstīja memorandu un apstiprināja stratēģiju.

«RTU ir būtisks spēlētājs un ļoti labi iederas kopējā ekosistēmā, jo mēs nodrošinām talantu plūsmu, lai ekosistēma varētu augt, un strādājam ar zinātniski ietilpīgām idejām un uzņēmumiem. Tomēr svarīgi, lai Rīgā jau tuvākajā laikā tiktu izveidota koprades telpa, kur varētu attīstīt biznesa inkubatorus un jaunuzņēmumus, un šai vietai noteikti vajadzētu atrasties tuvu zinātnes universitātēm, kas var sniegt savas zināšanas un atbalstu biznesa inkubatoru darbībā,» uzskata RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna.

«Šis ir nozīmīgs solis turpmākai jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībai, identificējot galvenos partnerus un atbildības, kā arī pieaicinot pie sarunu galda universitāti. Veiksmīgas ekosistēmas darbības pamatprincipi ietvert trīs galvenos spēlētājus – valsts institūcijas, industriju un universitātes/pētniecības institūcijas. Rīgas Tehniskā universitāte ir sniegusi būtisku ieguldījumu jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībā, īstenojot Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) programmas un to dalībnieku atbalstā ieguldot ap vienu milj. eiro, pirmsinkubācijas programmu un zinātņietilpīgu biznesa ideju inkubatoru «UniLab», kā arī nodrošinot augstas pievienotas vērtības produktu izstrādi un pilnveidi. RTU ir veikusi daudz priekšdarbu, lai kļūtu par nozīmīgu partneri jaunuzņēmumu attīstībā, tādēļ šobrīd ir būtiski veidot jaunas – partnerības – attiecības ar pārējiem ekosistēmas spēlētājiem,» papildina Liene Briede, RTU Zinātnes un inovāciju centra direktore.

L. Briede ir arī Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas valdes locekle. RTU jau 2017. gadā kā pirmā augstākās izglītības iestāde pievienojās asociācijai, apliecinot savu ieinteresētību un iesaisti jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībā Latvijā.

Stratēģiju apstiprināja un memorandu parakstīja Ekonomikas ministrija, AS «Attīstības finanšu institūcija Altum», Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, nodibinājums «TechChill», biedrība «Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācija», Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija, Rīgas Tehniskā universitāte, nodibinājums «TechHub» un biedrība «Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls». Citām ekosistēmas organizācijām tiks dota iespēja pievienoties memorandam.

Apstiprinātās stratēģijas teksts.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments