Vēstures dienā atklāj grāmatu par RTU olimpiešiem un sportistu fotogaleriju

12. oktobris, 2022
Sarunās ar RTU rektoru Leonīdu Ribicki iesaistījušies olimpieši Pāvels Seļivanovs (pirmais no kreisās) un Raimonds Vilde. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

«Šie ir svētki universitāšu sportam,» sacīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors Leonīds Ribickis, 10. oktobrī atklājot RTU olimpiešu galeriju un RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centra (IVPC) sagatavoto zinātnisko monogrāfiju «Rīgas Tehniskās universitātes olimpieši 110 gados. 1912–2022». Monogrāfija veltīta RTU 160. dzimšanas dienai, un klātesošie olimpieši – RTU studenti un absolventi – saņēma RTU Atzinības rakstus un RTU 160. jubilejai veltītās sudraba apbalvojuma zīmes.

Monogrāfijā, kuras autores ir IVPC vadītāja docente Ilze Gudro un profesore Alīda Zigmunde, var uzzināt par inženierzinātņu studentiem, absolventiem un mācībspēkiem, kuri piedalījušies olimpiskajās spēlēs no 1912. līdz 2022. gadam, par viņu saistību ar dažādām sporta organizācijām, kā arī par sportu RTU jeb kādreizējā Rīgas Politehniskajā institūtā (RPI).

Monogrāfija latviešu un angļu valodā ir papildināts un precizēts 2013. gadā izdotās grāmatas «Rīgas Tehniskās universitātes olimpieši 100 gados: 1912–2012» izdevums. Tas tapis arī par godu 110. gadskārtai, kopš Latvijai un RTU ir sava olimpiskā medaļa, ko 1912. gadā V olimpiādes spēles Stokholmā izcīnīja RPI Arhitektūras nodaļas students un 1913. gada absolvents Haralds Blaus, iegūstot bronzas medaļu māla baložu (mūsdienās – stenda) šaušanā. Tās arī bija pirmās olimpiskās spēles, kurās piedalījās Latvijas sportisti.

«Es patiesi lepojos, ka strādāju sportiskā augstskolā,» atklāšanas svētkos sacīja monogrāfijas autore Alīda Zigmunde. Kopumā olimpiskajās spēlēs ir piedalījušies 66 sportisti – RTU studenti un absolventi, starp viņiem arī trīs Latvijas karoga nesēji – svarcēlājs Raimonds Bergmanis, bobslejists Zintis Ekmanis un ratiņkērlingiste Poļina Rožkova. Daļa no RTU olimpiešiem bija ieradušies grāmatas prezentācijā un no rektora saņēma Atzinības rakstus un RTU 160. jubilejai veltītās sudraba apbalvojuma zīmes. RTU olimpieši ir iemūžināti fotogrāfijās, kuras izvietotas galerijā starp RTU Būvniecības inženierzinātņu un Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāti.

Grāmatas un fotogalerijas atklāšana bija daļa no nu jau par tradīciju kļuvušās RTU Vēstures dienas, kas ieskandināja RTU 160. dzimšanas dienas nedēļu un kuras laikā notika arī RTU 63. starptautiskās zinātniskās konferences sekcijas «Inženierzinātne un augstskolu vēsture» sēde, kurā konferences dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar 11 referātiem par dažādiem tematiem, kas saistīti ar RTU augstskolas vēsturi.

«Rīgas Tehniskās universitātes olimpieši 110 gados. 1912-2022» grāmatas atklāšanas pasākums

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments