Veiksmīgi noslēdzas otrā CERN Baltijas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola

17. augusts, 2022
.
.
.

Augstas raudzes lekcijas daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās – šāds piedāvājums bija Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skolas dalībniekiem, kuri no 8. līdz 12. augustam pulcējās Sāmsalā, Igaunijā. Šī bija jau otrā CERN Baltijas skola, kurā jaunas zināšanas minētajās jomās ieguva Baltijas un Eiropas maģistrantūras un doktorantūras studenti, un šogad to organizēja Tallinas Tehnoloģiju augstskola. 

CERN Baltijas skola ir sevi pierādījusi kā studentiem ļoti noderīgu pasākumu, kas pamazām kļūst par tradīciju. Šogad skolā lekcijas bija veltītas augstas enerģijas fizikas teorijas pamataspektiem, kā arī uzmanība tika pievērsta patlaban CERN notiekošajiem pētījumiem. Lekcijās tika apskatīti gan elementārdaļiņu paātrinātāju pamatprincipi, gan pašreizējās progresīvās tehnoloģijas, kā arī to pielietojums. 

Tāpat skolā lekcijas lasīja zinātnieki gan no CERN, gan Paula Šrērera institūta (Paul Scherrer Institut) Šveicē, gan arī no Baltijas valstu universitātēm. Piemēram, studentiem bija iespēja klausīties teorētiskās fizikas profesoru Juriju Dokšiceru, kurš plašu ievērību ieguva ar aprēķiniem par dziļo neelastīgo elementārdaļiņu mijiedarbības struktūrfunkciju, izmantojot kvantu hromodinamikas perturbācijas teoriju. Profesors ir saņēmis Eiropas Fizikas sabiedrības Godalgu un kopš 2020. gada ir pievienojies Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra komandai, un patlaban RTU un Latvijas Universitātes (LU) jaunos pētniekus, kuri studē doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», izglīto daļiņu fizikā.

No Latvijas skolā piedalījās LU, RTU un Daugavpils Universitātes studenti. Viņiem izdevās iegūt ne tikai jaunas zināšanas, bet, kas zinātniekiem ļoti svarīgi, nodibināt savstarpējus kontaktus un izmantot iespēju diskutēt ar lektoriem par jaunajiem zinātniekiem aktuālajiem jautājumiem, uz kuriem nepieciešams gūt atbildes, strādājot pie pētījumiem. 

Pirmā CERN Baltijas skola norisinājās 2021. gada augusta sākumā Latvijā, un to rīkoja RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs. Iecerēts, ka nākamvasar skola notiks Lietuvā. 

CERN Baltijas skolu organizē CERN Baltijas grupa, un tā paredzēta kā ikgadējs pasākums, kas rotācijas kārtībā notiek vienā no Baltijas valstīm. Skola primāri domāta pirmā gada doktorantiem un maģistra studiju otrā gada studentiem. Tajā piedalās CERN Baltijas grupas partnerorganizāciju studenti, kā arī konkursā izraudzīti Eiropas un citu valstu studenti.

Baltijas valstīm kļūstot par CERN asociētajām dalībvalstīm, Latvijā, Lietuvā un Igaunijā mērķtiecīgi tiek veidota arī Baltijas valstu augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopiena. Viens no galvenajiem instrumentiem šīs kopienas veidošanā ir doktorantūras studiju programma «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», ko kopīgi veido RTU un LU sadarbībā ar CERN un Baltijas grupas partneriem un kurā pirmo studiju gadu jau ir veiksmīgi noslēguši septiņi doktoranti, kuri savu promocijas darbu pētījumu izstrādi ir uzsākuši CERN. Jauno doktorantu uzņemšana programmā norisināsies no 22. līdz 26. augustam.  

CERN ir pasaulē vadošais zinātnes centrs. Pievienojoties CERN, Latvija ir kļuvusi par pilntiesīgu spēlētāju zinātnes citadelē, kurā top globāli nozīmīgas inovācijas, kas būtiski maina pasauli.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

17. augusts, 2022 plkst. 22:07

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi