Vasarā notiks uzņemšana studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas»

30. maijs, 2022
.
.
.
CERN jau patlaban savus promocijas darbu pētījumus izstrādā Antra Gaile un Normunds Ralfs Strautnieks (pirmais no labās), savukārt lekcijas viņiem lasa starptautiski pazīstamais teorētiskās fizikas profesors Jurijs Dokšicers. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Šovasar – augustā – jau otro reizi notiks studentu uzņemšana Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) kopīgajā doktora programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», kurā ir paredzētas budžeta vietas un ir iespēja promocijas darba pētījumu izstrādāt Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN).  

Studiju programma ir sadalīta divās galvenajās zinātnes nozarēs – daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās – un sniedz iespēju studentiem iegūt doktora grādu vienā vai otrā no minētajiem modernās zinātnes avangarda virzieniem.  

Studijas notiek angļu valodā, un programmā tiek sagatavoti speciālisti, kuri ir spējīgi radīt inovācijas, balstoties uz savām zināšanām daļiņu fizikā, paātrinātāju tehnoloģijās, kā arī plašāk – inženierzinātnēs, informācijas tehnoloģiju lietošanā komplicētu procesu vadībā, lielo datu praktiskā apstrādē un izmantošanā zinātnē un tautsaimniecībā, kā arī modernās sensoru un detektoru sistēmās dažādu tehnoloģisku procesu kontrolei un vadīšanai.    

Doktoranti specializējas daļiņu fizikā vai paātrinātāju tehnoloģijās, un studiju laikā viņiem tiek piedāvāta iespēja zinātniskos pētījumus veikt klātienē CERN. Tas ir iespējams, izmantojot Latvijai kā CERN asociētajai dalībvalstij piedāvātās iespējas.  

Augstas enerģijas daļiņu fizikā Latvijas zinātnieku grupa darbojas vienā no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus. Patlaban Latvijas zinātnieki ir iesaistīti Top kvarka un Higsa fizikas analīžu darba grupās, kā arī jaunas CMS apakšsistēmas (MIP Timing Detector) izstrādes projektā. Studentiem, kuri izvēlējušies daļiņu fizikas virzienu, ir iespēja pievienoties šai Latvijas pētnieku grupai un savu promocijas darbu saistīt ar fizikas analīzi, detektora uzlabošanas projektiem vai šo divu tematu kombināciju.   

Paātrinātāju tehnoloģiju jomā Latvijas zinātnieki ir iesaistīti dažādos CERN bāzētajos vai ar CERN saistītajos zinātniskajos projektos, piemēram, I.FAST, NIMMS, HITRIplus u.c. Studentiem, kuri izvēlējušies paātrinātāju tehnoloģiju virzienu, ir iespējas savus promocijas darbus izstrādāt kādā no minētajiem projektiem, t. sk. atrodoties CERN, un šajā laikā viņiem tiek piešķirts  finansējums, nodrošinot CERN vadlīnijām atbilstošu atalgojumu.  

Šī ir starptautiski konkurētspējīga programma, kurā studiju kursus pasniedz zinātnes nozares eksperti, profesori, vadošie pētnieki un pētnieki no RTU un LU, kā arī augsta līmeņa vieslektori no CERN Baltijas grupas un CERN.  

Sākoties studentu uzņemšanai, informācija par pieteikšanos studijām būs atrodama RTU un LU mājaslapās. 

Sīkāku informāciju par studiju iespējām var saņemt, rakstot .  

Doktora  studiju programma «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» tika licencēta 2021. gadā, un 2021./2022. akadēmiskajā gadā studiju programmā studē jau septiņi doktoranti.  

RTU šo studiju programmu nodrošina Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs, savukārt LU – Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte.  

Studiju programma izstrādāta ESF projektā «Rīgas Tehniskās universitātes studiju programmu fragmentācijas samazināšana un resursu koplietošanas stiprināšana» Nr. 8.2.1.0/18/A/013.  

  

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

30. maijs, 2022 plkst. 13:07

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi