Valsts augstākos apbalvojumus saņem RTU profesors Toms Torims un Zinātniskās bibliotēkas direktore Aija Janbicka-Vība

3. maijs, 2022
.
.
.
Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Latvijas Valsts Neatkarības atjaunošanas svētku priekšvakarā, 3. maijā, Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits Triju Zvaigžņu ordeni pasniedza Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesoram un Latvijas pārstāvim Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) Tomam Torimam un Atzinības krustu – RTU Zinātniskās bibliotēkas direktorei Aijai Janbickai-Vībai.

Toms Torims

T. Torims Triju Zvaigžņu ordeni saņem par izcilu ieguldījumu Latvijas zinātnes attīstībā un ar Valsts prezidenta un Ordeņu kapitula lēmumu ir iecelts par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku.

«Mana valsts man ir šodien izrādījusi visaugstāko novērtējumu, visaugstāko cieņu, kādu es varu saņemt savā mūžā. Protams, tā ir arī milzīga atbildība, bet tas nemaz nav tik sarežģīti, jo mēs, Latvijas cilvēki, kopā esam jaudīgi, mums ir liela veiktspēja, un to mēs pierādām savos darbos. Kopā mēs varam ļoti daudz,» saņemot apbalvojumu, sacīja T. Torims. 

Toms ir RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes profesors, kurš pēdējos desmit gadus ir mērķtiecīgi strādājis, lai Latvija pievienotos vienai no pasaules ietekmīgākajām laboratorijām – CERN. Toma sapnis daļēji ir piepildījies – Latvija par CERN asociēto dalībvalsti kļuva 2021. gada 2. augustā. Tas Latvijas zinātniekiem paver plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem, studentiem, skolotājiem un skolēniem – papildināt savas zināšanas, piedaloties CERN izglītības programmās, savukārt Latvijas uzņēmējiem – piedalīties CERN iepirkumos un piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami zinātniskās darbības nodrošināšanai.

Pateicoties Toma stratēģiskajam skatījumam, aizrautībai, neatlaidībai un prasmei pārliecināt domubiedrus, Latvijā ir likti pamati daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopienas attīstībai. Gan kopējs darbs, gan ieguldījums jauniešu izglītībā, izveidojot RTU un Latvijas Universitātes kopējo doktorantūras studiju programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», ir ieguldījums nākotnē, lai Latvija spētu ilgtermiņā jēgpilni sadarboties ar CERN. Pēc Toma iniciatīvas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopiena tiek veidota arī Baltijas līmenī.

Aija Janbicka-Vība

A. Janbicka-Vība Atzinības krustu saņem par  mūža ieguldījumu bibliotēku nozares attīstībā. 

«Man ir liels prieks saņemt šo apbalvojumu, bet es gribu pateikt paldies RTU un manai bibliotēkai, kas kopā šogad svin 160. jubileju. Paldies par mana darba novērtējumu, paldies par kopīgi veikto darbu. Vēlos pateikties arī visai Latvijas bibliotekāru sabiedrībai par kopīgi veiktajiem darbiem un par Latvijas bibliotēku attīstību,» svinīgajā ceremonijā sacīja A. Janbicka-Vība.

Par RTU Zinātniskās bibliotēkas direktori Aija strādā kopš 1993. gada. Viņas vadībā bibliotēka no grāmatu krātuves ir tapusi par modernu informācijas resursu ne tikai RTU studentiem, mācībspēkiem un zinātniekiem, bet savu atbalstu sniedz arī Latvijas zinātnei, tautsaimniecībai un sabiedrībai. 

Bibliotēkā strādā augsti kvalificēti darbinieki, kuri lietotājiem piedāvā daudzveidīgu pakalpojumu klāstu, no kuriem daļu, izmantojot mūsdienu informācijas tehnoloģijas un to iespējas, var saņemt arī attālināti. 

2017. gadā par nozīmīgu pavērsienu Latvijas bibliotekāru kopienas dzīvē kļuva RTU Zinātniskajā bibliotēkā ieviestais jauninājums, studentiem lasītavu atverot 24 stundas septiņas dienas nedēļā. Par šo jauninājumu RTU Zinātniskā bibliotēka saņēma Latvijas Bibliotekāru biedrības atzinību — Gada balvu nominācijā «Gada notikums Latvijas bibliotēkās».

A. Janbicka bijusi 1994. gadā dibinātās Latvijas Akadēmisko bibliotēku asociācijas pirmā prezidente, kā arī strādājusi Latvijas Bibliotēku padomē.

Valsts apbalvojumi

Ar augstākajiem valsts apbalvojumiem tiek apbalvoti cilvēki, kuri ir izcili kalpojuši Latvijas valstij un tautai un kuru pašaizliedzīgais, profesionālais un sabiedriskais darbs, pilsoniskais veikums ir pelnījis augstāko valsts atzinību. Katra atsevišķais darbs un ieguldījums ir vienlīdz izcili vērtējams un cildināms.

Valsts apbalvojumus tradicionāli piešķir divas reizes gadā – pirms Latvijas Proklamēšanas dienas 18. novembrī un pirms Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienas 4. maijā. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

3. maijs, 2022 plkst. 17:40

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi