Uztaisi man kāpnes uz Mēnesi!

16. aprīlis, 2010

Ģēniju laiks jau sen garām un nekad neatgriezīsies, taču izgudrot var ne tikai ģēniji. Pat, ja kāds izsaka lūgumu «Uztaisi man kāpnes uz Mēnesi!», izgudrotāja uzdevums ir atrast veidu, kā to izdarīt. Pie šādām atziņām ceturtdien notikušajā RTU Zinātnes pagraba diskusijā «Vai izgudrot var tikai ģēnijs?» nonāca eksperti un diskusijas dalībnieki.

16.04.2010.  Skatīt galeriju

Diskusija 15. aprīlī tika rīkota par godu Renesanses ģēnija Leonardo da Vinči 558. dzimšanas dienai. Leonardo da Vinči bija arhitekts, anatoms, botāniķis, skulptors, inženieris, matemātiķis, gleznotājs, mūziķis un rakstnieks. Dzimis 1452. gada 15. aprīlī. Uzskatīts par vienu no pasaules visu laiku talantīgākajiem cilvēkiem.

Kā atzina RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns profesors Jānis Grundspeņķis, jomas, kurās izgudrojumus veica Leonardo da Vinči, mūsdienās ir attīstījušās tik tālu un kļuvušas tik «dziļas», ka mūsdienu izgudrotājiem būtu vajadzīgas vismaz 10 dzīves, lai visās šajās jomās ko izgudrotu. Taču izgudrot var ne vien ģēniji, izgudrot var jebkurš. «Iespējams, ģenialitāte vajadzīga vienīgi, lai veiktu unikālus atklājumus, kas nedodas rokā katram,» piebilda profesors.

Diskusijas eksperti atzina, ka izgudrojumu pamatā parasti ir dažādu nozaru sinerģija, un visvairāk izgudrojumu ir starpdisciplinārajās jomās, kur viens risinājums tiek papildināts ar otru, veidojot inovāciju. Idejas labāko risinājumu atrašanai parasti iešaujas prātā brīdī, kad «smadzenes atpūšas» - pēc tam, kad izgudrotājs ir dienām ilgi domājis par attiecīgo jautājumu un pētījis to, nodarbinot gan apziņu, gan zemapziņu.

«Taču idejām piemīt ārkārtīgi slikta īpašība – idejas pazūd ātrāk nekā nauda, ja tās nepierakstām,» atzina RTU Būvniecības fakultātes docents Videvuds Ārijs Lapsa, kura kontā ir aptuveni 80 izgudrojumi būvmateriālu, būvkonstrukciju un tehnoloģisko procesu jomā. Viņš pastāstīja, ka savas idejas reizēm pieraksta pat naktīs, un reizēm gadās, ka, pamostoties no rīta, pašam par tām jābrīnās.

Kā, rezumējot diskutētos jautājumus, tiem diskusijas dalībniekiem, kas nolēmuši kļūt par izgudrotājiem, ieteica diskusijas vadītājs Kaspars Kalniņš: «Atcerieties, ka izgudrot var ne tikai ģēniji. Kad atnāk iedvesma, pierakstiet ideju un pēc tam centieties to pārvērst sevis cienīgā rezultātā!»

RTU Zinātnes pagraba II diskusiju «Vai izgudrot var tikai ģēnijs?» 15.aprīlī rīkoja RTU Studentu parlaments. Diskusiju vadīja RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūta vadošais pētnieks Kaspars Kalniņš. Kā eksperti diskusijā piedalījās RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns profesors Jānis Grundspeņķis, RTU Būvniecības fakultātes docents Videvuds Ārijs Lapsa, ergoterapeits Pēteris Urtāns, dizaineris Rihards Funts. Eksperti kopā ar studentiem meklēja atbildes uz jautājumiem – vai izgudrot un radīt inovatīvas lietas var tikai īpaši izredzēti cilvēki, kā norit izgudrošanas process, cik tālu sniedzas cilvēka iztēle un kādus izgudrojums cilvēks var radīt nākotnē.

RTU Informācijas centrs

16. aprīlis, 2010 plkst. 15:40