Uzņēmumi un zinātnieki iepazīstas ar 3D betona un būvmateriālu drukāšanas iespējām

5. oktobris
.
.
Nozares pārstāvji un zinātnieki apmeklē 3D betona drukāšanas zinātnisko laboratoriju.

Lai iepazīstinātu būvniecības nozares profesionāļus un 3D drukāšanas entuziastus ar iespējām, ko paver jaunās tehnoloģijas, pirmo reizi noticis 3D betona un būvmateriālu printēšanas seminārs. 

To rīkoja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Materiālu un konstrukciju institūta 3D betona drukāšanas zinātniskā laboratorija sadarbībā ar RTU Būvmateriālu un būvizstrādājumu katedru.

Šā gada pavasarī RTU partnerībā ar lielāko sauso un lietošanai gatavo būvmaisījumu ražotāju Baltijas reģionā «Sakret» izveidoja 3D betona drukāšanas zinātnisko laboratoriju, liekot pamatus novatorisku tehnoloģiju izmantošanai būvniecībā Baltijā. 

Pirmajā seminārā laboratorijas vadītājs Māris Šinka iepazīstināja klātesošos gan ar laboratorijas izveidi, uzdevumiem, darbību, gan stāstīja par citu materiālu, piemēram, bioloģiskas izcelsmes materiālu pielietošanu būvniecībā. Savukārt Materiālu un konstrukciju institūta vadošais pētnieks Ģirts Būmanis stāstīja par iespēju 3D drukā izmantot putupolistirolu un ģipsi – viņš īsteno projektu par ģipša un polimēru saturošu būvniecības atkritumu izmantošanu paneļu izgatavošanā ar paaugstinātām skaņas absorbcijas un siltumizolācijas īpašībām. Semināra dalībniekiem bija iespēja uzzināt arī par maisījumu printējamības testēšanu, izmantojot printgalvas ar mainīgiem parametriem. Informācijā ar to dalījās 3D betona drukāšanas zinātniskās laboratorijas zinātniskais asistents, industriālais doktorants Krists Ziemelis. Tikmēr RTU Dizaina fabrikas pārstāvis, RTU Arhitektūras fakultātes zinātniskais asistents Matijs Babris informēja par 3D printēšanas konkursu studentiem, kas tiek rīkots sadarbībā ar Latvijas Universitāti. 

Seminārā savu pieredzi un zināšanas zinātniekiem un nozares pārstāvjiem nodeva arī vairāku uzņēmumu pārstāvji. Didzis Solims, uzņēmuma «Constros» dibinātājs, stāstīja par 3D printētiem griestu paneļiem, bet Juris Kļava no SIA «ProFabb» – par liela izmēra 3D printeru attīstību. 

Semināra dalībnieki arī apmeklēja 3D betona drukāšanas zinātniskāo laboratoriju, iepazinās ar aprīkojumu un vēroja printēšanas demonstrāciju. Viņi arī pauda ieinteresētību turpināt tikties. 

3D betona printēšana ir inovatīvs zinātnes un tehnoloģiju attīstības virziens, kas strauji attīstās visā pasaulē. Tehnoloģija ir ilgtspējīga, nodrošina cilvēkresursu un materiālu efektīvu izmantošanu, kā arī arhitektūras un būvniecības nozarēm piedāvā gandrīz bezgalīgas iespējas, kas saistītas ar formas, izmēra un struktūras brīvību. Parterībā ar «Sakret» izveidotā laboratorija ir pirmā Baltijā. Līdz šim reģionā nebija neviena, kam būtu infrastruktūra un zināšanas par visiem 3D betona printēšanas posmiem – sauso materiālu izgatavošanu, printeri, printera galvu un padeves iekārtām, modelēšanu un programmatūru, materiālu īpašībām un to testēšanu svaigā un sacietējušā stāvoklī, konstrukciju projektēšanu, normatīviem un likumdošanu. Izveidojot laboratoriju, sākta zināšanu un tehnoloģiskās bāzes veidošana, kas audzēs gan studentu un zinātnieku kompetenci, gan veicinās straujāku mūsdienīgu materiālu ienākšanu Latvijas būvniecības nozarē, paaugstinot Latvijas būvmateriālu ražotāju un būvnieku konkurētspēju starptautiskā mērogā. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. oktobris plkst. 11:25

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi