Trīs RTU zinātnieku komandas veiks pētījumus «Aizsardzības inovāciju pētījumu programmā»

16. decembris, 2021
Foto: Pixabay.com

Trīs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku projekti saņēmuši finansējumu «Aizsardzības inovāciju pētījumu programmā», ziņo Latvijas Zinātnes padome (LZP).

465 000 eiro finansējumu saņems RTU iesniegtais projekts «Uzlabota elektromagnētiskā aizsardzība un kiberdrošība lauka apstākļos, izmantojot inovatīvas ekranēšanas, uzraudzības datu iznīcināšanas tehnoloģijas». Projektu vadīs RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Polimērmateriālu institūta vadošais pētnieks Sergejs Gaidukovs, un tā sadarbības partneri ir Elektronikas un datorzinātņu nstitūts, kā arī Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts.

369 000 eiro finansējumu saņems RTU projekts «Kombinēts viegls un augstas temperatūras izturīgs hibrīda kompozīts kombinētai dronu aizsardzībai no tiešās enerģijas ieročiem (DEW-Combat)», ko vadīs MLĶF Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētnieks Andrejs Šiškins.

Savukārt 449 445 eiro piešķirti RTU projektam «Ar grafēna un silīcija aerogelu uzlabotas vieglas ballistiskās aizsargvestes prototips ar iestrādātu vairākzonu spiedienjutīgu slāni triecienu atklāšanai», un to vadīs MLĶF Dizaina tehnoloģiju institūta profesore Silvija Kukle.

Valsts pētījumu programmā «Aizsardzības inovāciju pētījumu programma» projektu konkurss tika izsludināts 1. novembrī, un saņemti 12 projektu pieteikumi. Viens no tiem tika noraidīts  administratīvās neatbilstības dēļ, bet pārējiem 11 LZP nodrošināja ārvalstu zinātnisko ekspertīzi, katram projekta pieteikumam piesaistot divus neatkarīgus ārvalstu zinātniskos ekspertus atbilstoši programmas «Apvārsnis Eiropa» vērtēšanas pieejai un principiem. Visus projektu pieteikumus atbilstoši nozares specifiskajiem kritērijiem izvērtēja arī Aizsardzības ministrijas un Nacionālo Bruņoto spēku pārstāvji.

Finansēto projektu īstenošana notiks no šā gada decembra līdz 2023. gada decembrim. Projektu rezultāti, ja tiem netiks noteikta ierobežota pieejamība, pēc to publicēšanas būs pieejami gan projektu īstenotāju, gan LZP tīmekļvietnē.

«Aizsardzības inovāciju pētījumu programmas» virsmērķis ir jaunu zināšanu, prasmju un risinājumu attīstība valsts aizsardzības nozarei prioritārajās pētniecības un tehnoloģiju jomās. Programmas mērķis – sekmēt tehnoloģiju pārnesi, kā arī inovatīvu lietišķi izmantojamu risinājumu un produktu attīstību atbilstoši valsts aizsardzības nozares, kā arī NATO politikas plānošanas dokumentos noteiktajām aizsardzības tehnoloģiju prioritātēm.

Programmas uzdevums ir jauna vai uzlabota produkta, prototipa vai tehnoloģiskā risinājuma izveide kādā no jomām, proti, kiberdrošība, elektroniskā karadarbība un fotoniskās ierīces drošiem sakariem un kibertelpas kontroles ekonomiskākiem risinājumiem, robotika, multifunkcionālā sensorika, bezpilota sistēmas un saistītie autonomijas risinājumi, karavīru aprīkojuma sistēmas, tai skaitā individuālais ekipējums un tekstila tehnoloģijas, valkājamā elektronika.

Programmas kopējais valsts budžeta finansējums ir 1,5 miljoni eiro. To finansē no Aizsardzības ministrijas budžeta.

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments