Tīrs dzeramais ūdens – Latvijas bagātība

16. augusts, 2019
Foto: pixabay.com

«Latvijā ir unikāla situācija — varam dzert ūdeni tieši no krāna. Nav daudz vietu pasaulē, kur tas būtu tikpat garšīgs kā pie mums,» žurnālam «Ir» uzsver Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas pētnieks Sandis Dejus, kurš šogad ieguvis inženierzinātņu doktora grādu un savu zinātnisko darbību veltījis dzeramā ūdens kvalitātes pētniecībai.

Ūdens Latvijā ir ne vien daudz, bet arī garšīgs, jo, piemēram, atšķirībā no ASV, kur ūdenim ir hlora piegarša, Latvijā faktiski nav hlorēta ūdens, skaidro S. Dejus. Viņš arī uzsver, ka dzeršanai jāizmanto tikai auksts, nevis silts vai remdens krāna ūdens, jo siltā var vairoties mikroorganismi. Tas ir arī iemesls, kāpēc, atgriežoties mājās pēc ilgstošas prombūtnes, caurulēs sakrājušos ūdeni vispirms vajag notecināt.

Cilvēki grib būt droši par dzeramā ūdens kvalitāti un tāpēc mēdz noticēt dažādiem mītiem un stāstiem. To nekavējas izmantot mārketinga speciālisti. Piemēram, bez zinātniskiem pierādījumiem vai klīniskiem pētījumiem, bet ar labu mārketingu tiek tirgots «Memory Water». «Ūdens ir fantastisks bizness,» uzsver S. Dejus. Izrādās, ka ASV visvairāk pārdotais dzēriens pudelēs ir nevis limonādes, bet gan tieši ūdens.

S. Dejus aktivitātes neaprobežojas vien ar zinātnisku interesi par ūdeni – pirms pusotra gada viņš kopā ar Latvijas ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociāciju, «Innocent Cafe» un citiem domubiedriem izveidoja biedrību «Ū vitamīns». «Viens no tās mērķiem ir panākt, lai krāna ūdens būtu pieejams iespējami daudzās vietās, bez maksas un lai ļaudis to dzertu bez bažām,» skaidro Sandis. Latvijā ir gandrīz 200 vietu, kur bez maksas var veldzēties ar krāna ūdeni. Šīs vietas apkopotas vietnē Ūdens par brīvu.

Pilna žurnāla «Ir» 2019. gada 15. augusta publikācija «Dzīvojam leiputrijā»: 1. lpp. un 2. lpp.

Ar publikāciju var iepazīties arī žurnāla mājaslapā.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

16. augusts, 2019 plkst. 10:46