Tehnoloģiju pārneses projektu īstenošana ļauj piesaistīt 825 tūkstošus eiro

7. maijs, 2018
.
.
.

Zinātniekiem veiksmīgi startējot Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētajā tehnoloģiju pārneses programmā, Rīgas Tehniskās universitātei (RTU) pētniecības rezultātu komercializācijas procesam izdevies piesaistīt jau 825 tūkstošus eiro.

«Lepojamies ar RTU zinātnieku sasniegumiem tehnoloģiju pārnesē. Ir ārkārtīgi liels prieks par zinātnieku atvērtību un gatavību pieņemt jaunus izaicinājumus, savus zinātniskos izgudrojumus padarot par tirgum interesantiem un patērētājiem nepieciešamiem produktiem,» teic RTU Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centra vadītāja Laila Eliņa. Viņa cer, ka kolēģu sasniegtais būs iedrošinājums arī citiem zinātniekiem pievērsties savu ideju komercializācijai, radot produktus un pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību un vienlaikus sev atklājot jaunu darbības rakursu. RTU Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centrs šajā ceļā zinātniekiem palīdz, sniedzot atbalstu un konsultācijas projektu pieteikumu sagatavošanas un ieviešanas posmos, nodrošinot ideju prezentēšanas apmācības, koordinējot procesu un uzturot komunikāciju ar LIAA.

RTU zinātnieku dalība LIAA administrētajā programmā «Atbalsts pētniecības rezultātu komercializācijai» dēvējama par ļoti ražīgu. No programmas pirmajā uzsaukumā atbalstītajiem desmit projektiem trīs bija RTU zinātnieku izstrādāti. Otrajā uzsaukumā tika atbalstīts lielāks projektu skaits — 30 —, līderos ar astoņiem projektiem atkal ir RTU. Kopumā RTU šobrīd tiek īstenoti desmit tehnoloģiju pārneses projekti.

Programmā atbalstītie projekti var pretendēt uz līdz 300 tūkstošiem eiro lielu finansējumu. Finansējums tiek piešķirts divos posmos — 25 tūkstoši eiro paredzēti tehniski ekonomiskās priekšizpētes un komercializācijas stratēģijas izstrādei, pēc kuras apstiprināšanas pieejami vēl 275 tūkstoši eiro rūpniecisko pētījumu veikšanai, eksperimentālām izstrādnēm, dalībai starptautiskās izstādēs konferencēs (semināros),  individuālām vizītēm, kā arī citiem pasākumiem ar mērķi atrast un uzrunāt potenciālos klientus. Tāpat finansējums izmantojams rūpniecisko īpašumtiesību nostiprināšanai — izgudrojuma patentu pieteikumu sagatavošanai, reģistrācijai un uzturēšanai —, komercializācijas piedāvājuma sagatavošanai un ekspertu piesaistei licences līgumu un citu intelektuālā īpašuma nodošanas līgumu sagatavošanai.

No pirmā uzsaukuma trim RTU zinātnieku projektiem, no kuriem katrs saņēma 25 tūkstošu eiro lielu finansējumu uz sešiem mēnešiem, otrajam posmam ar 275 tūkstošu eiro finansējumu katram ir kvalificējušies divi projekti. Viens no projektiem ir RTU Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadošā pētnieka Andra Šutkas vadībā radītā nulles enerģijas tehnoloģija farmācijas uzņēmumu notekūdeņu attīrīšanai no īpaši noturīga organiska piesārņojuma, ar ko tradicionāli izmantotā bioloģiskā attīrīšana netiek galā. Pētnieku grupa radījusi un patentējusi dzelzs un kalcija savienojumu fotokatalizatoru sistēmu, kas iznīcina piesārņojumu saules gaismā (Fe2O3/Ca2Fe2O5 fotokatalizatoru sistēma). Tā ir validēta dažādu piesārņotu ūdeņu attīrīšanai. Otrs projekts tiek īstenots RTU Vides aizsardzības un siltuma institūta direktores Dagnijas Blumbergas vadībā, izstrādājot dabisku termoiepakojuma materiālu no Latvijā plaši pieejama bioresursa – skuju koku zaleņa. Šim materiālam piemīt spēja aizturēt siltuma un aukstuma plūsmu, tā nodrošinot produktam vajadzīgo temperatūru un pasargājot to no ārējiem apstākļiem, piemēram, transportēšanas vai uzglabāšanas laikā. Turklāt tas ir mežizstrādes blakusprodukts, kas, nonākot dabā, sadalās, neveidojot piesārņojumu, attiecīgi visa tā dzīves cikla laikā netiek radīta nelabvēlīga ietekme uz vidi un cilvēku veselību.

Savukārt otrajā uzsaukumā  atbalstu pirmajam posmam saņēmuši šādi projekti — «Termoplastiska hibrīdšķiedra aditīvām ražošanas tehnoloģijām», «Betulīna iegūšanas tehnoloģija», «Daudzu robotu sistēmas industriālu telpu uzkopšanai», «Ultraskaņas kaulu skeneris», «Superkritiskā Omega-3 eļļa no ražošanas blakusproduktiem», «Energoefektīvu celšanas iekārtu enerģijas uzkrājēju sistēmu izstrāde», «Lielo datu straumju apstrādes spējas servisa veidā», «Iekštelpu gaisa attīrīšanas biofiltra iekārtas izstrādāšana ēku energoefektivitātes dilemmas risināšanai».

LIAA administrētās programmas trešais uzsaukums gaidāms šā gada rudenī, tikko būs precīzāka informācija, Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centrs par to informēs. L. Eliņa aicina zinātniekus būt aktīviem.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

7. maijs, 2018 plkst. 13:15

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi