Tālis Juhna: Latvijas zinātnieki ir pierādījuši, ka mūsu zināšanas nodrošina kvalitatīvu gala rezultātu

6. janvāris, 2021
.
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Tautsaimniecības attīstības sekmēšanai svarīga ir pētniecības atbalstīšana valsts līmenī un izstrādāto prototipu ieviešana dzīvē, intervijā laikrakstā «Diena» pauž Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Intervijā viņš stāsta par Latvijas zinātnieku izstrādātiem prototipiem tehnoloģijām, kas veselības aprūpes iestādēs un citās vietās ar augstu Covid-19 infekcijas risku palīdzētu pasargāt cilvēku veselību un dzīvību. Pusgada laikā izveidoti vairāki automatizēti virsmu un gaisa dezinfekcijas aprīkojuma prototipi, piemēram, mobils uzkopšanas robots, kas spēj atpazīt un automātiski dezinficēt vertikālas virsmas, dezinfekcijas vārti un iekārta gaisa un virsmu dezinfekcijai ar ultravioleto starojumu un ozonu. Zinātnieki izstrādājuši arī prototipus īpašiem pārklājumiem, kas palīdzēs iznīcināt baktērijas un vīrusus uz dažādām virsmām. Lai stiprinātu individuālo un kolektīvo aizsardzību, radīti prototipi jauna veida sejas maskai, ko var lietot arī kā respiratoru, ergonomiskam aizsargtērpam fizioterapeitiem un filtrējošam kompozītmateriālam ar sēņu hīfu piedevu, kā arī roku mazgāšanas monitoringa sistēmai. 

T. Juhna intervijā iepazīstina arī ar jauno monitoringa metodi, kas palīdzēs savlaicīgi – piecas līdz septiņas dienas infekcijas uzliesmojuma – fiksēt vīrusa infekciju apdzīvotā vietā, izmantojot notekūdeņu analīzi. Kā norāda RTU zinātņu prorektors, «tas nepieciešams, lai saprastu, kādus vīrusu ierobežojošus pasākumus īstenot un kādus preventīvus pasākumus veikt, ņemot vērā ne tikai vīrusa pārnesi no cilvēka uz cilvēku, bet plašākā mērogā – visā ekosistēmā.»

Zinātnieki arī sadarbojas ar biznesa inkubatoriem, prezentējot savu pētījumu rezultātus, lai tos varētu turpināt attīstīt jaunuzņēmumi, piesaistot investorus, finanšu atbalstu. «Vienlaikus RTU arī apzināmies – kā universitāte neesam investori, mēs sagatavojam un pārbaudām prototipu,» intervijā norāda T. Juhna. Viņš arī norāda, ka procesu paātrinātu iespēja tehnoloģiju prototipus nodemonstrēt nevis vienā, bet vairākās slimnīcās, kur ārsti tās pielietotu un testētu jau reālos darba apstākļos. «Redzot, kā tās strādā, produkta komercializācijas uzsākšana sekmētos daudz vieglāk. Līdzīgi pērn pavasarī notika ar sejas aizsargmaskām, taču tur bija vieglāk, jo masku ražošanu izmēģināja jau šajā jomā strādājošs uzņēmums,» viņš uzsver. Cita situācija ir ar gaisa attīrīšanas tehnoloģiju izmēģināšanu, jo Latvijā šādas specifiskas iekārtas netiek ražotas. «Tādēļ vēlamies sekmēt, lai pie mums tiktu veidoti uzņēmumi, kas strādā ar risinājumiem, kam ir augsta pievienotā vērtība, jo katram no mūsu radītajiem prototipiem ir kaut kas tāds, kā šobrīd nav nekur citur pasaulē. Skaidrs, ka Latvijas zinātniekiem ir svarīgi, lai radītie izgudrojumi tiktu komercializēti, jo pretējā gadījumā izgudrojumiem nav jēgas,» turpina RTU zinātņu prorektors. 

Valsts pētījumu programmas «Covid-19 seku mazināšanai» projektā «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās» (Nr. VPP-COVID-2020/1-0004) prototipus izstrādāja RTU, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Latvijas Universitātes (LU), Elektronikas un datorzinātņu institūta, Latvijas Organiskās sintēzes institūta , LU Cietvielu fizikas institūta, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieki un inženieri.

Laikraksta «Diena» 6. janvāra intervija lasāma šeit.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

6. janvāris, 2021 plkst. 14:30

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi