Svinīgi atvērta ilggadējā RTU profesora Jēkaba Barkāna grāmata

14. marts, 2018
Foto: Eduards Lapsa, RTU

Šī grāmata atspoguļo šausmīgo holokausta traģēdiju. Tā ir stāsts par tirāniju, bezspēcību un arī labestību. Tā ilggadējā RTU profesora Jēkaba Barkāna atmiņu grāmatas «Noklusētās sāpes» izdevuma latviešu valodā atvēršanas pasākumā uzsvēra izglītības un zinātnes ministrs RTU profesors Kārlis Šadurskis. J. Barkāns un viņa ģimene bija vienīgie no Krāslavas ebrejiem, kuriem slēpjoties izdevās izglābties un pārdzīvot nacistiskās Vācijas okupāciju Otrā pasaules kara laikā.

Fotogalerija

Pasākumā, kas 13. martā norisinājās Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrā (IVPC), klāt bija J. Barkāna dzīvesbiedre Gaļina Barkāne. Klātesošos uzrunāja RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, Izraēlas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Lironne Bar-Sadē (Lironne Bar-Sadeh), Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja galvenā krājuma glabātāja un grāmatas konsultante Alla Lomanovska, J. Barkāna bijušie kolēģi, bijusī studente un citi.

RTU piešķīra J. Barkānam RTU augstāko apbalvojumu – atzinības rakstu, kurā izteikta pateicība par viņa mūža ieguldījumu zinātnē un mācību darbā ar studentiem. Atzinības rakstu saņēma J. Barkāna dzīvesbiedre. Pasākuma laikā IVPC bija izstādīta sadarbībā ar RTU Zinātnisko bibliotēku sagatavotā J. Barkāna grāmatu un zinātnisko publikāciju ekspozīcija.

Emeritētais profesors, habilitētais tehnisko zinātņu doktors Jēkabs Barkāns dzimis 1927. gadā (pēc citiem datiem – 1929. gadā) Krāslavā ebreju ģimenē kā vecākais no diviem dēliem. Tēvam Dāvidam Barkānam piederēja ādu apstrādes rūpnīca. J. Barkāns mācījās Krāslavas pamatskolā, kad viņa bērnību pārrāva Otrais pasaules karš. Laikā, kad visa Krāslavas ebreju kopiena tika nogalināta, viņa ģimene bija vienīgā, kas, pateicoties glābējiem, izdzīvoja.

«Noklusētās sāpes» ir J. Barkāna atmiņu stāstījums par bērnību Krāslavā, par baisajiem kara gadiem – bēgšanu un trīs gadu dzīvošanu slēpnī Baltkrievijas zemnieka ģimenē. Grāmata stāsta gan par traģiskiem notikumiem, gan par uzupurēšanos un atbalstu, par nodevību un arī par paša autora lielo apņēmību un sīkstumu. 2014. gadā nāca klajā grāmatas izdevumums krievu valodā, bet 2017. gada nogalē - latviešu valodā.

Augstāko izglītību J. Barkāns ieguva Latvijas Universitātes Mehānikas fakultātē, un ilgus gadus strādāja par Latvijas energosistēmas galveno dispečeru, kā arī bija profesors Rīgas Politehniskā institūtā, vēlāk RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē. Viņa galvenie zinātniskās pētniecības virzieni bija elektroenerģētikas sistēmu vadīšana un to automatizācija, energosistēmu aizsardzība pret sistēmas sabrukšanu. J. Barkāns sagatavojis 158 zinātniskos un mācību metodoloģiskos darbus un 24 grāmatas, piemēram, «Peculiarities of Annual Flows of World's Rivers» (ar līdzautoriem, 2005), «Enerģijas racionālā izmantošana» (2003). Viņš ieguvis 58 autorapliecības un patentus. 1970. gadā apbalvots ar LPSR Valsts prēmiju, bet 2004. gadā saņēmis A. Vītola balvu.

Grāmata «Noklusētās sāpes» ir pieejama skolu bibliotēkās.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

14. marts, 2018 plkst. 11:51