Svinīgi atklāj RTU Aeronautikas māju

22. septembris, 2022
.
.
.
RTU Aeronautikas institūta direktors Ilmārs Blumbergs (no kreisās), satiksmes ministrs Tālis Linkaits un RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis atklāj RTU Aeronautikas māju. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņa Ķīpsalā kļuvusi bagātāka. Tajā atklāta Aeronautikas māja – RTU Aeronautikas institūta zinātniski pētnieciskā un mācību ēka, kurā zinātnieki un studenti attīstīs aeronautikas tehnoloģijas.

«Šī ēka būs atspēriens un arī ieguldījums mūsu Latvijas nākotnes attīstībā,» atklājot Aeronautikas ēku, pauž RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis. 

Eiropā un pasaulē strauji attīstās kosmosa industrija. Arī RTU zinātnieki pēta un attīsta tehnoloģijas kosmosam un ar to saistītām nozarēm, sadarbojas ar vietējiem un starptautiskiem uzņēmumiem un Eiropas Kosmosa aģentūru. RTU ir vienīgā augstākās izglītības iestāde Latvijā, kurai ir līgums ar Eiropas Kosmosa aģentūru par ESA_lab izveidi. 

Jauno ēku izmantos arī citu MTAF studiju programmu studenti un zinātnieki, turklāt atrašanās cieši kopā ar citām fakultātēm RTU studentu pilsētiņā veicinās starpdisciplināru pētījumu veikšanu. 

«Šī ēka ir ieguldījums Latvijas aerokosmiskajā nākotnē. Tā būs koncentrēšanās vieta, kur atradīsim kopsaucēju starp visām universitātēm, fakultātēm un struktūrvienībām, īstenojot būtiskus Eiropas un pasaules līmeņa projektus,» apliecina arī RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) Aeronautikas institūta direktors Ilmārs Blumbergs. Viņš stāsta, ka kā pirmie jaunajā ēkā darbu sāks studenti, kuri būvēs Latvijā pirmo studentu sacīkšu formulu. Studentu komandā būs ne tikai Aeronautikas institūta, bet arī citu MTAF institūtu un studiju programmu studenti. «Tas ir simbolisks sākums ēkai,» priecīgs ir institūta direktors.

Atgādinot, ka Latvija izsenis bijusi slavena ar aviācijas nozari, satiksmes ministrs Tālis Linkaitis pauž prieku, ka tā turpina attīstīties, iekļaujot arī dronu un kosmosa tehnoloģijas. «Prieks, ka RTU sadarbojas ne vien ar Satiksmes ministriju un Latvijas aviācijas klasteri, bet arī Eiropas Kosmosa aģentūru. Tas nozīmē, ka mēs esam uz viena viļņa ar vismūsdienīgākajām tehnoloģijām un zinātnes sabiedrību. To es arī gribu novēlēt RTU – iet vienā solī ar laiku, būt priekšplānā gan Latvijā, gan Eiropā aviācijas un kosmosa tehnoloģiju nozarē. Es ļoti ceru, ka jaunieši, kuri šobrīd beidz vidusskolu, izvēlēsies ar transportu, tehniku, mūsdienu tehnoloģijām saistītas profesijas un RTU par savu augstskolu nākotnes studijām,» uzsver ministrs. 

Mērķtiecīgi veidojot RTU studentu pilsētiņu Ķīpsalā par Baltijā lielāko un modernāko inženierzinātņu centru, tajā koncentrētas visas inženierzinātņu fakultātes, kā arī laboratoriskais aprīkojums, bibliotēka, studentu dienesta viesnīcas un peldbaseins. Uzbūvējot Aeronautikas māju, visu RTU Aeronautikas institūta pētniecisko infrastruktūru un lielgabarīta tehniku varēs izvietot vienuviet. 

Aeronautikas mājā atradīsies vairākas laboratorijas un tehnoloģiskais aprīkojums, tai skaitā iekārta, ar kuras palīdzību būs iespējams daļēji imitēt kosmosa vidi un tādā veidā pārbaudīt satelītu un citu kosmosa izstrādājumu darbību izplatījumā. Tur atradīsies arī laboratorija materiālu un konstrukciju testēšanai ar nesagraujošās kontroles metodēm, Aeronautikas pētījumu un tehnoloģiju centra aprīkojums, piemēram, turboreaktīvā dzinēja izmēģinājuma stends, bezpilota lidaparātu projektēšanas un izgatavošanas laboratorija un virsskaņas aerodinamiskā caurule. Ēkā darbosies arī Aeronautikas institūta studentu zinātniski pētnieciskais centrs, būs telpas ne vien bezpilota lidaparātu, bet arī raķešu un Latvijā pirmās studentu būvētās formulas projektēšanai un izgatavošanai. 

Ēkā izvietoti arī eksponāti, kas stāsta par aviācijas vēsturi, tur šobrīd mājvietu radis pēc latviešu aviokonstruktora Kārļa Irbīša rasējumiem atjaunota autentiska lidmašīnas kopiju, Otrā pasaules kara laikā izmantotas spārnotās raķetes «Fau-1» daļa, dažādu lidaparātu modeļi. 

RTU Aeronautikas institūts pēta un attīsta dažādas tehnoloģijas, kas saistītas ar aeronautiku un kosmosu, lidaparātu, kosmosa aparātu, lidostu darbību, nanotehnoloģijām, tehnisko diagnostiku, lidojumu drošību, gaisa kuģu navigācijas sistēmām, autonomās vadības sistēmām, kompozītmateriālu stiprību un bojājumiem, loģistiku un transporta sistēmām, dažādu objektu aerodinamiku u.t.t. Tā ir arī vienīgā augstākās izglītības iestāde Latvijā, kurā var apgūt tādas profesijas kā gaisa kuģu tehniskās ekspluatācijas mehānikas inženieris, gaisa kuģu tehniskās ekspluatācijas avionikas inženieris vai transporta sistēmu inženieris.

RTU Aeronautikas mājas atklāšana

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. septembris, 2022 plkst. 15:59

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi