Studentiem rekordliela interese par dalību inovāciju platformā «Demola Latvia»

19. oktobris, 2020
.
.
.
Foto: ekrānuzņēmums

Vairāk nekā pieci cilvēki uz vienu vietu – tik liela ir studentu interese par dalību «Demola Latvia» rudens sezonā, meklējot risinājumus deviņu kompāniju un uzņēmēju definētām problēmsituācijām. Izvērtējot 280 pieteikumus, programmā uzņemti 55 studenti no dažādām Latvijas augstskolām.

«Demola Latvia» koordinatore Līga Jupatova atzīst, ka ar katru gadu pieaug studentu interese sadarboties ar industriju jau studiju laikā un radīt inovatīvus risinājumu konceptus reālām uzņēmumu problēmsituācijām. Arī uzņēmumi arvien aktīvāk iesaista studentus inovāciju radīšanā, licencē studentu izstrādātos risinājumus. Tomēr, kā saka L. Jupatova, studentu aktivitāte šogad pārspēj visus iepriekšējos gadus. Pieteikumus iesniedza 17 Latvijas augstāko izglītības iestāžu studenti. Lielākais pieteikumu skaits saņemts no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) studentiem. Abas universitātes ir programmas īstenotājas, taču tajā piedalīties un uz stipendiju pretendēt var jebkuras augstskolas studenti. Šogad pieteikumi saņemti arī no Rīgas Biznesa skolas, Banku augstskolas, Mākslas akadēmijas, biznesa augstskolas «Turība», Rīgas Ekonomikas augstskolas, Rīgas Stradiņa universitātes, Informācijas sistēmu un menedžmenta augstskolas, Transporta un sakaru institūta, Latvijas Kultūras akadēmijas, Rīgas Juridiskās augstskolas, Ventspils Augstskolas, Daugavpils universitātes, Ekonomikas un kultūras augstskolas, Latvijas Lauksaimniecības universitātes un RISEBA studentiem. 

«Demola Latvia» ir sadarbības platforma studentiem, uzņēmumiem un universitātēm. Tā dod iespēju starpdisciplinārām studentu komandām strādāt biznesa vidē, trīs mēnešus laikā pētot un radot risinājumu konceptus uzņēmumu un individuālu komersantu definētas problēmsituācijām. Uzņēmumiem tā ir iespēja bez augsta finansiāla riska, izmantojot atvērtās inovācijas modeli un dizaina domāšanas principus, ienest kompānijā jaunas kompetences un idejas, izveidot kontaktus ar motivētiem, talantīgiem studentiem, kā arī iegūt inovatīvu un dzīvē ieviešamu risinājumu. Proti, uzņēmumi var risinājumus licencēt, lai tos turpinātu attīstīt un ieviest. Katru sezonu tiek licencēta vismaz puse studentu komandu risinājumu.

2020. gada rudens sezonai izaicinājumus pieteikušas deviņas kompānijas un uzņēmēji: AS «Baticovo», SIA «Maxima», SIA «PricewaterhouseCoopers», SIA ««Ventspils Nafta» termināls», SIA «Efectio», SIA «Fertilizer Group», SIA «RocketGrip», nodibinājums «Creativity Lab» un Oskars Priede. SIA ««Ventspils Nafta» termināls» un SIA «Maxima» studentus izaicina risināt pat divas problēmsituācijas.

Uzņēmumi darbojas plašā tautsaimniecības jomu spektrā un arī definētās problēmsituācijas ir ļoti dažādas, daudzi ir ieinteresēti izmantot gados jaunu cilvēku redzējumu uzņēmējdarbības attīstībai, piemēram, viena no SIA «Maxima» problēmsituācijām saistīta ar daudzkanālu mārketinga pieejas attīstību. Proti, pārtikas un pirmās nepieciešamības preču iegāde pārsvarā notiek fiziskajā vidē, taču daudzi potenciālie pircēji, īpaši jaunākā paaudze, informāciju galvenokārt iegūst digitālajos kanālos. Uzņēmums ar studentu palīdzību vēlas saprast, kā pircēji veido savu iepirkšanās pieredzi no digitālajiem kanāliem līdz veikaliem, kā šo pieredzi padarīt vienotu un uzlabot. Savukārt AS «Baticovo» ir ieinteresēts radīt jaunu uzturvērtībām bagātu un veselīgu olu produktu vai pagatavošanas/pasniegšanas veidu mērķauditorijai vecuma grupā 15-25 gadi. 

Otra SIA «Maxima» izaicinājums saistīts ar lietotājiem ērta datu apstrādes instrumenta izveidi. Tikmēr SIA «PricewaterhouseCoopers» aicina studentus aplēst finanšu datu automatizācijas vērtību, uzsverot, ka tehnoloģiju attīstība ļoti ietekmē grāmatvedības un finanšu uzskaites jomu, speciālistu digitālās prasmes un pieredze darbā ar mūsdienīgiem tehnoloģiskiem risinājumiem, kā arī prasme veidot un attīstīt digitālos rīkus, ir atslēga sekmīgai uzņēmuma finanšu uzskaitei un pārvaldībai. SIA ««Ventspils Nafta» termināls», iesaistot studentus, vēlas radīt rīku preventīvai naftas produktu smaku izplatības areāla prognozēšanai un inovatīvus lietu interneta risinājumus termināļa tehnoloģijai. Ar klimatam draudzīgu uzņēmējdarbību saistīta arī SIA «Fertilizer Group» problēmsituācija – uzņēmums vēlas atrast veidu vai tehnoloģisku risinājumu, kā lauksaimniecībā izmantot pelnus mēslošanai. 

«Efectio» aicina studentus novērtēt biznesa iespējas jaunai platformai, kas palīdzētu uzņēmumiem uzlabot darbinieku veselību un veicināt veselīgu ieradumu iedzīvināšanu uzņēmuma kultūrā, izmantojot dažādas biohakinga metodes. «Creativity Lab», iniciatīvas «radi» izveidotājs, no studentiem sagaida koncepciju divu gadu attīstības akadēmijai, kas pulcēs kopā dažādus ekspertus un daudzveidīgus radošo industriju pārstāvjus. Studentu komandai ir jāatrod aktuālās tēmas, temati un problēmas, kas ir aktuālas dažādiem radošo industriju speciālistiem. 

Savukārt hokeja nūju pretslīdes uzmavu ražotājam «RocketGrip», kura dibinātājs ir RTU students, citu studentu palīdzība nepieciešama pretslīdes materiāla uzlabošanā. 

Šī ir otrā sezona, kad izaicinājumu «Demola Latvia» piesaka arī individuāls uzņēmējs. O. Priede aicina studentu komandas izpētīt tirgu un izstrādāt savešanas platformas prototipu. Viņš uzskata, ka Latvijā un potenciāli arī plašākā reģionā ir nepieciešams savešanas portāls, kurā vientuļie cilvēki tiek prezentēti augsti profesionālā līmenī, nodrošinot kvalitatīvu kandidātu atlasi klientam, tādejādi veicinot vairāk sekmīgu un laimīgu savienību rašanos.

Piedaloties «Demola Latvia», studenti trīs mēnešus var saņemt ikmēneša stipendiju 200-228 eiro apmērā. Rudens sezonā tiek palielināts finansiāls atbalsts studentiem – ja risinājums tiks ieviests, studenti varēs saņemt stipendiju vēl vienu mēnesi. Stipendijas var saņemt visi studenti, to skaitā ERASMUS+ un starptautiskie studenti, kuriem ir Latvijas personas kods un bankas konts Latvijā. Lai saņemtu stipendiju, studentiem ir jābūt sekmīgiem un bez studiju parādiem. Komandām izpētei un risinājuma izstrādei būs pieejams arī līdz 2500 eiro liels atbalsts. 

«Demola Latvia» ir daļa no ERAF līdzfinansēta projekta «Inovāciju granti studentiem» (Nr.1.1.1.3/18/A/001 «RTU inovāciju granti studentiem» un Nr.1.1.1.3/18/A/007 «LU inovāciju granti studentiem»). Lai attīstītu studentos inovatīvo domāšanu, jaunrades prasmes un uzņēmējspējas, RTU jau otro gadu īsteno projektu «Inovāciju granti studentiem». Visa līmeņa studentiem tiek piedāvāts iesaistīties dažādās aktivitātēs un pilnveidot uzņēmējspējas, sadarboties ar industriju, attīstīt agrīnas zinātņietilpīgas biznesa idejas, saņemt stipendiju un atbalsta grantu. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

19. oktobris, 2020 plkst. 11:11

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi