Studenti rada drošības aproci Covid-19 pacientiem

18. maijs, 2020
.
.
.

«Es gribēju paskatīties, kā varu palīdzēt ar Covid-19 ierobežošanu, bet, no otras puses, man bija svarīgi, lai cilvēka brīvība un demokrātiskās vērtības nebūtu apdraudētas,» par triecienprogrammā «CrisisLab» radīto aproci koronavīrusa pacientiem Latvijas Televīzijas raidījumā «Panorāma» stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studente Konstancija Krūze.

Nelielā aproce spēj uztver nēsātāja medicīniskos rādītājus – pulsu, ķermeņa temperatūru, iespējams, arī skābekļa daudzumu asinīs, kā arī noteikt cilvēka atrašanās vietu ar 2,5 metru precizitāti.  Aproce paredz saņemt un nosūtīt divu veidu datus, un ir ļoti svarīgi, lai šie dati būtu šifrēti. «Ja vajag pieslēgties medicīnas darbiniekiem un apskatīties datus, ja tas ir nepieciešams, tad viņi redzēs datus tikai par cilvēka veselības stāvokli, un šie dati saglabājas 14 dienas, jo to nosaka likumdošana, bet, ja jāpieslēdzas policijas darbiniekiem vai citām kontrolējošām iestādēm, tad viņi varēs redzēt tikai cilvēka atrašanās vietu, » raidījumā skaidro K. Krūze. «Tava personiskā brīvība beidzas tur, kur sākas citu personiskā brīvība un, lai gan mēs tos datus uzglabājam un redzam, kur jūs fiziski atrodaties, tas tiek darīts kopējās sabiedrības labā, attiecīgi, lai mēs nededzinātu, piemēram, pašvaldības policijas resursus, kuriem visu laiku jābraukā un jāskatās, vai tie cilvēki atrodas tur, kur viņiem jāatrodas, » papildina komandas mentors, Ventspils Augstskolas attīstības fonda eksperts Gvido Grīnbergs.

Aproce tika atzīta par «CrisisLab» labāko inženiertehnisko risinājumu un saņēma 5000 eiro lielu naudas balvu risinājuma tālākai attīstībai. «Mēs esam par to, lai risinājumi no papīra nonāk uz galda vai mūsu datoros, ka mēs praktiski izmēģinām pilnu izstrādes ciklu, ka mēs zinām, kā tas beigās izskatās, kā tas strādā, un arvien vairāk un biežāk tieši šādu iniciatīvu galarezultāts ir kaut kas taustāms,» «Panorāmā» uzsver «CrisisLab» vadītāja, RTU Studentu inovāciju grantu programmas vadītāja Liene Briede.

Triecienprogrammu «CrisisLab» izveidoja RTU, Latvijas Universitāte (LU), Latvijas Jūras akadēmija (LJA), Ventspils Augstskola (VeA) un Liepājas Universitāte (LiepU), lai kopējiem spēkiem cīnītos ar Covid-19 krīzes sekām un piedāvātu risinājumus pašvaldību un valsts sektora, industriju, nevalstisko organizāciju identificētām  problēmsituācijām, kas radušās vai var rasties globālās pandēmijas, ārkārtas stāvokļa un pārvietošanās, pulcēšanās un sociālās distancēšanās ierobežojumu dēļ. Programmā piedalījās 230 studenti no 15 augstskolām un koledžām, divu nedēļu laikā izstrādājot 24 risinājumus. Četru labāko risinājumu autori saņēma naudas balvas. Balvu kopējais fonds ir 20 tūkstoši eiro.

Par «CrisisLab» risinājumiem raksta arī portāls «rigaplus.lv».

20. maijā par «CrisisLab» radīto aproci raksta arī žurnāls «Ir» . Publikācija.

Par «CrisisLab» un citos krīzes laika hakatonos tapušām idejām 22. maijā ziņo arī laikraksts «Diena»

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

18. maijs, 2020 plkst. 13:07

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi