«SpirulinaNord» jauna produkta izstrādē aicina iesaistīties seniorus

28. maijs, 2020
.
.
.

Sākot darbu pie jauna pārtikas produkta izveides, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku izveidots uzņēmums «SpirulinaNord», dabīgās pārtikas ražotājs «KEEFA» un Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) zinātnieki rīko interaktīvas tiešsaistes darbnīcas senioriem par pārtiku, ēdienu un iepirkšanos, lai izzinātu viņu vēlmes un vajadzības. 

Desmit tiešsaistes semināru cikls – interaktīvās darbnīcas notiks no 8. līdz 19. jūnijam. Tajās aicināti piedalīties cilvēki vecumā no 65 gadiem, lai runātu par pārtiku, ēdiena gatavošanu, ēšanas paradumiem, dalītos pieredzē ar citiem dalībniekiem un veiktu praktiskus un radošus uzdevumus. Pasākuma mērķis ir iesaistīt seniorus jaunu augļu, ogu un dārzeņu sulas vai biezeņu ražošanas koncepcijas izstrādē. Jauno produktu plānots izstrādāt līdz nākamā gada sākumam. 

Tiešsaistes semināru – darbnīcu dalībniekiem nav nepieciešamas iepriekšējās zināšanas par pārtiku, tās ražošanas tehnoloģijām vai inovācijām. Nepieciešams ir tikai dators/planšetdators un interneta pieslēgums, informē organizatori. Pieteikties dalībai iespējams līdz 4. jūnijam, aizpildot anketu. Papildu informācija LLU mājaslapā vai zvanot Dacei Kļavai (tālr. nr. 29490566). 

Iesaistoties aktivitātēs, dalībnieki gūs vērtīgu pieredzi par augstvērtīgu pārtikas produktu ražošanu un metodēm, kas palīdz attīstīt inovācijas, tiksies ar zinātniekiem, pārtikas uzņēmumu pārstāvjiem un citiem interesentiem, socializēties. 

«SpirulinaNord» attīsta tehnoloģiju vērtīgās tropu mikroaļģes spirulīnas audzēšanai vēsā klimatā, izmantojot inovatīvu bioreaktoru, kur tiek nodrošināta augšanai nepieciešamā temperatūra, apgaismojums un barības vielas jeb aļģu «ēdienkarte». Kopš pagājušā gada izskaņas uzņēmuma produkts – svaiga spirulīna – pieejama tirdzniecībā. Tradicionāli vienu no vecākajām aļģēm audzē seklos dīķos Āfrikā, rūpnieciskos mērogos – tuksnešainos apgabalos ASV un Ķīnā. Eiropā to audzē siltumnīcās vien dažās valstīs – Itālijā, Spānijā un Francijas dienvidos. 99% komerciāli tā pieejama vien kaltētā veidā. Pulverim ir specifisks dīķa aromāts, kas daudziem nav pieņemams, savukārt svaigai spirulīnai nav izteiktas smaržas vai garšas. Spirulīna ir izcils antioksidantu un dažādu vitamīnu avots, satur visas neaizvietojamās aminoskābes, kas augu valsts produktos ir retums. Pēdējās desmitgadēs šī mikroaļģe tiek intensīvi pētīta, atklājot arvien jaunas svarīgas īpašības, piemēram, spēju uzlabot imunitāti, aknu un nieru darbību u.tml. Vērtīgo īpašību dēļ tā tiek dēvēta par superpoduktu. «SpirulinaNord» izveidoja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece Agnese Stunda-Zujeva, RTU Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece Kristīne Veģere un biznesā pieredzējušais Kaspars Veģeris. Uzņēmuma dibināšanā piedalījās arī RTU students Matīss Zuteris, kurš gan aktīvi tā darbībā vairs neiesaistās.
Savukārt dabīgās pārtikas ražotājs «KEEFA» ir pazīstams ar zīmola «Simply Food» produktiem – augstvērtīgām un ekoloģiski tīrām biezsulām un augļu un dārzeņu biezeņiem.

Tiešsaistes semināti – darbnīcas tiek rīkoti Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (European Institute of Innovation & Technology – EIT) zināšanu un inovāciju kopienas «EIT Food» Patērētāju aktivitātes laboratorijas (EIT Food Consumer Engagement Labs) projektā, ko īsteno vairākas Eiropas valstis. Latvijas partneri projektā ir LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes zinātnieki un pārtikas ražošanas uzņēmumi SIA «KEEFA» un SIA «SpirulinaNord». «EIT Food» Patērētāju aktivitātes laboratorijas palīdz pārtikas nozares uzņēmumiem attīstīt jaunus produktus. Projektu finansē EIT, koordinē Varšavas Universitāte sadarbībā ar LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultāti.

Veidojot ciešas saites starp patērētājiem, uzņēmumiem, jaunuzņēmumiem, pētniekiem un studentiem no visas Eiropas, «EIT Food» atbalsta inovācijas un ilgtspējīgas ekonomikas iniciatīvas, kas vairo piekļuvi kvalitatīvai pārtikai, uzlabo vidi un veselību, kā arī rada jaunas darbavietas un palielina Eiropas konkurētspēju. «EIT Food» veicina inovācijas pārtikas industrijā, sākot no lauksaimniecības un ražošanas līdz pat piegādei un klientu apkalpošanai, piedāvājot uzņēmējdarbības atbalsta programmas un izglītības un mobilitātes programmas profesionāļiem, izsludinot pētniecības un inovāciju projektu uzsaukums. Aktivitātes vērstas uz atbalstu jaunu ideju komercializācijai, nodrošinot apmācības, mentoringu, koučingu, agrīnu inkubāciju, akcelerāciju, palīdzību prototipēšanā. Būtiska ir arī industrijas, jaunuzņēmumu un zinātnieku sadarbības stiprināšana, tīkla veidošana.

«EIT Food» RTU pievienojās 2019. gadā, iegūstot tiesības Latvijā veidot inovāciju un koprades kontaktpunktu jeb HUB. «EIT Food» programmas Latvijā organizē RTU Dizaina fabrikas «EIT Food Hub Latvia» sadarbībā ar LLU, Rīgas Stradiņa universitāti, Pārtikas un veterināro dienestu un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu BIOR.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

28. maijs, 2020 plkst. 12:03

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi