Skolēni gatavojas RTU zinātnieku «ēnošanai» CERN

7. februāris, 2019
.
.
Ekrānuzņēmums no LNT raidījuma «900 sekundes»

«Šī laboratorija man vienmēr ir bijusi sapņu vieta, kas vienmēr ir šķitusi neaizsniedzama, bet tagad būs iespēja sastapt fantastiskus cilvēkus, kuri dara fantastisku darbu un iepazīt vietu, kur notiek pasaulē nozīmīgākie daļiņu fizikas pētījumi,» tā par savu iespēju doties uz Eiropas Kodolpēntniecības centru (CERN) Ženēvā, lai «ēnotu» tur strādājošos Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniekus Latvijas Neatkarīgās televīzijas raidījumā «900 sekundes» 7. februārī stāsta Liepājas Raiņa 6. vidusskolas skolniece Ilze Baumgarte.

RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra vadošā eksperte Anžela Džafarova atgādina, ka RTU šādu iespēju skolēniem sniedz jau otro gadu, lai dotu iespēju pašiem klātienē iepazīt, ar ko īsti CERN nodarbojas un kā tur izskatās. 

Arī Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas skolniece Paula Niedinga augstu novērtē iespēju klātienē redzēt kaut ko no tā, par ko skolā fizikas stundu laikā tiek runāts tikai teorētiski. Savukārt Dobeles Valsts ģimnāzijas skolnieks Dāvis Gudzovskis, kurš uz «ēnot» RTU zinātniekus uz CERN devās pagājušā gadā, atklāj, ka viņam visspilgtāk atmiņā palikusi CMS detektors 100 metru dziļā pazemē, lielais paātrinātājs, vadi un mikroshēmas. Redzēt īstajā dzīvē to visu tomēr ir pavisam savādāk nekā bildēs, atzīst Dāvis. 

Līdz ar I. Baumgarti un P. Niedingu 12. februārī «ēnot» CERN zinātnisko līdzstrādnieku, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru, profesoru Tomu Torimu un doktorantu Artūru Ivanovu dosies arī Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja skolniece Valentīna Elizabete Dzjumane, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolnieks Kārlis Baldonis un Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolnieks Aleksandrs Graņicins. 

RTU pateicas par atbalstu SIA «DATI Group», AS «SAF Tehnika», SIA «Primekss» un SIA «Baltic Scientific Instruments», ar kuru palīdzību varēja apmaksāt skolēnu ceļa un viesnīcas izdevumus.

7. februāra LNT raidījuma «900 sekundes» sižets

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

7. februāris, 2019 plkst. 12:14

Līdzīgi raksti

Ziņas

_