SIA «Mikrotīkls» ziedojums ļauj attīstīt augstāko tehnisko izglītību Latvijā

29. novembris, 2018
.
.
.
Foto: Artis Mihailovs

Latvijas datortīklu aprīkojuma ražotāja SIA «Mikrotīkls» ziedojums ļauj Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) pilnveidot studiju vidi un saturu un popularizēt inženierzinātnes skolēnu vidū, tādējādi vairojot industrijas prasībām sagatavoto jauno speciālistu un eksakto zinātņu jomā ieinteresēto personu skaitu.

2017. gada izskaņā «Mikrotīkls» RTU ziedoja 250 tūkst. eiro.

Uzņēmums, kas starptautiski pazīstams ar zīmolu «MikroTik», izstrādā un ražo bezvadu datortīkla iekārtas, lielākoties eksporta tirgiem. Ziedojumu saņēma un administrēja RTU Attīstības fonds.

Apmeklējot RTU studentu pilsētiņu Ķīpsalā, «Mikrotīkla» pārstāvji iepazinās ar projektiem, kas tiek īstenoti ar uzņēmuma atbalstu. RTU zinātnieki un amatpersonas ir gandarīti par iespējām jaunu zināšanu apguvei, pētniecībai un sadarbībai ar industriju, ko paver ziedojums.  

Jaunas laboratorijas un iekārtas

Atbilstoši uzņēmuma darbības specifikai «Mikrotīkla» atbalsts lielā mērā vērsts uz elektronikas, telekomunikāciju un datorzinātnes jomas attīstību, uzlabojot RTU studiju programmu daudzpusīgumu un palīdzot veidot modernāku studiju vidi. Piemēram, Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē izveidota un aprīkota Atvērta koda programmatūras izpētes un izstrādes laboratorija, kas studentiem nodrošina tehnisko atbalstu dažādu mācību kursa apguvē, tajā skaitā izstrādājot grupas projektus, veicot laboratorijas darbus un pētījumus. Iegādātais aprīkojums – datori, viedtālruņi, sensoru komplekti, frēzes, 3D printeri utt. – ir piemērots atvērtā koda programmatūras pārvaldības apgūšanai, izstrādei un testēšanai, kā arī mobilo aplikāciju un vadības sistēmu izstrādei un testēšanai. Kopš septembra, kad laboratorija tika atvērta studentiem, to izmantojuši jau vairāk nekā pustūkstotis interesentu.

Aprīkojuma pilnveide vēl turpinās, un plānots, ka projekta īstenošana noslēgsies šā gada beigās. Fakultātē darbs turpinās arī pie optiskās plūsmas pozicionēšanas sensora izstrādes. Proti, līdz nākamā gada rudenim plānots izstrādāt optiskās plūsmas robota pārvietojuma sensoru, izmantojot FPGA (Field-Programmable Gate Array – lietotāja programmējamā ventiļa matrica) aparatūras un programmatūras risinājumu, kas nodrošinās sinhronizētu vairāku optiskās plūsmas sensoru darbu. Kā paskaidro Andrejs Zujevs, Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras pētnieks, tas robotiem vienlaikus nodrošinās informāciju gan par virsmu, pa kuru tas pārvietojas, gan šķēršļiem tam apkārt, ļaujot no tiem izvairīties. Pētnieki tehnoloģiju iecerējuši attīstīt un komercializēt.

«Mikrotīkla» finansiālais atbalsts jau ļāvis investēt nepieciešamo komponenšu sagatavošanā un montāžā, kalibrācijas programmatūras un moduļu izstrādē utt.

Tikmēr RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē, pateicoties «Mikrotīkla» ziedojumam, turpinās gan telekomunikāciju un datortīklu mācību laboratorijas modernizācija, gan telekomunikācijas studiju priekšmetu satura uzlabošana. Ir izveidota atvērta tipa laboratorija lietu interneta un sensoru tīklu virziena pētniekiem savienojumā ar «Siemens» IoT mikrokontrolieru laboratoriju, kas tika atklāta šovasar.

Jaunais aprīkojums ļauj nodrošināt vairāk praktisko nodarbību studentiem un kvalifikācijas paaugstināšanas kursu profesionāļiem, kā arī paver plašākas iespējas bakalaura un maģistra darbu izstrādei telekomunikāciju un datoru tīklu jomā. Tas ļauj aktivizēt darbu arī ar skolēniem, raisot viņos interesi par inženierzinātnēm. Proti, ir uzsākta 11. un 12. klašu skolēnu zinātniskās pētniecības darbu izstrāde.

Zaļāk un radošāk

Savukārt uz RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes jumta Ķīpsalā ar «Mikrotīkla» atbalstu tiek uzstādīts saules fotoelektriskais panelis ar aktīvas pozicionēšanas sistēmu. Tas palīdz augstskolas studentiem un pētniekiem radīt dziļāku izpratni par zaļās enerģijas ieguvi, veikt dažādus inženierekonomiskus aprēķinus, pētīt, kā saražotās saules enerģijas daudzumu ietekmē paneļa pozīcija, norāda Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes dekāns Oskars Krievs.

Jaunais saules panelis ir papildinājums jau iepriekš uz fakultātes jumta izveidotajai vēja turbīnai un saules kolektoram, kas tiek izmantotas mācību procesā un pētījumos. Atšķirībā no jaunā kolektora līdz šim izmantotais ir stacionārs. Atbalsts jaunā paneļa iegādei sasaucas ar RTU mērķi paplašināt studentu, darbinieku un visas sabiedrības izpratni par nepieciešamību samazināt ekoloģiskās pēdas nospiedumu un sekmēt videi draudzīgu tehnoloģiju radīšanu un izmantošanu.

Ar jaunām iekārtām papildināts arī RTU Dizaina fabrikas materiāltehniskais nodrošinājums, ļaujot iekārtot arī jaunas darbnīcas. Piemēram, ir iegādātas 3D drukas iekārtas, 3D printeri, portatīvie datori 3D modelēšanas un robotu programmēšanas apmācībai utt. Līga Efeja, Dizaina fabrikas projekta vadītāja, pozitīvi novērtē iespēju iegādāties 3D modelēšanas apmācībai nepieciešamos datorus, jo līdz šim ne reizi vien nācies saskarties ar problēmu, ka interesentiem ir vēlme izmantot 3D printeri prototipu izstrādei, bet trūkst zināšanu par savas idejas izvēršanu. Datori ļauj organizēt apmācības skolēnu un studentu grupām, nākamgad apmācības plānots izvērst.

RTU Dizaina fabrikā atrodas Baltijā vislabāk aprīkotā prototipēšanas darbnīca un strādā kvalificētu ekspertu komanda, sniedzot zinātnisku atbalstu uzņēmējiem, vadītājiem un studentiem, lai radītu inovāciju idejas, augstas pievienotās vērtības produktus, inženiertehniskus risinājumus un meklētu jaunas darba pieejas. Šogad sadarbībā ar RTU Dizaina fabriku radošā laboratorija studentiem izveidota RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātē. Tajā radīta iespēja studentiem iegūtās teorētiskās zināšanas pielietot praksē, iesaistoties jaunu produktu izstrādē.

Motivēt izvēlēties inženierzinātnes

Inženierzinātņu popularizēšana skolēnu vidū un skolēnu zināšanu pilnveide eksakto zinātņu jomās ir vēl viens nozīmīgs «Mikrotīkla» atbalsta virziens. Kā apliecinājums tam ir atbalsts «Starptautiskās studentu un skolēnu elektronikas olimpiādes 2018» organizēšanai RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē. Olimpiādē vairāk nekā 40 dalībniekiem – gan skolēniem, gan studentiem – bija jārisina teorētiskie un praktiskie uzdevumi, jādarbojas ar radioelektronikas ierīcēm un jāveido līnijsekotāju roboti un ar tiem jāpiedalās ātrgaitas sacensībās.

Uzņēmums novērtē arī RTU gadiem īstenotu iniciatīvu RTU Bērnu un jauniešu universitāte – izglītojošu nodarbību ciklu, kura mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu interesi par zinātni un tehnoloģijām, kā arī atklāt viņiem nākotnes studiju un karjeras iespējas inženierzinātņu jomās. Izvēršot RTU Bērnu un jauniešu universitātes darbību, iecerēta apmācību centru izveide Pierīgā.

Sadarbojas ar uzņēmumiem

Nodibinājums RTU Attīstības fonds sadarbojas ar dažādiem uzņēmumiem, organizācijām un privātpersonām, realizē dažādus projektus ar mērķi augstākās tehniskās izglītības iestādes veidot par moderniem izglītības, zinātnes un kultūras centriem Latvijā. Nozīmīga Attīstības fonda darba daļa ir stipendiju piešķiršana RTU un citu izglītības iestāžu studentiem un audzēkņiem, sadarbojoties ar atbalstītājiem.

SIA «Mikrotīkls» pārstāvji vizīte RTU

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. novembris, 2018 plkst. 14:50

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi