Seši vidusskolēni ēnos RTU zinātniekus Eiropas Kodolpētniecības centrā Šveicē

4. februāris, 2020
Foto: cern.ch

Vidusskolēni no Augstkalnes, Limbažiem, Preiļiem, Talsiem un Rīgas 18. februārī dosies uz pasaulē lielāko zinātnisko laboratoriju – Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) Šveicē, lai ēnotu piecus Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniekus. Sākotnēji bija paredzēts, ka uz CERN dosies pieci skolēni, bet, pateicoties atbalstītāju atsaucībai, iespēja braukt uz Šveici tiks sniegta sešiem skolēniem.

Limbažu novada ģimnāzijas 11. klases skolnieks Edvards Francs un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma audzēknis Jurģis Plazio ēnos CERN zinātnisko līdzstrādnieku, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru profesoru Tomu Torimu. Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases skolnieks Mārcis Līvmanis ēnos CERN Inženierijas nodaļas robotikas jomas pārstāvi Artūru Ivanovu.

CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimenta Latvijas grupas pārstāvjus Dr. Kārli Dreimani ēnos Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas 11. klases skolniece Estere Agnese Tēberga, līdzstrādnieku Dr. Viesturu Veckalnu – Talsu Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece Emīlija Savuškina, bet inženieri Gunti Pikuru Augstkalnes vidusskolas 12. klases skolniece Samanta Anna Labalaika.

Skolēni uz CERN, kur tiek veikti globāli atklājumi, piemēram, ir izgudrots internets un, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, apstiprināta Higsa bozona – elementārdaļiņu, kas piešķir matērijai masu, – eksistence, dosies īsi pēc ēnu dienas – 18. februārī. Seši skolēni, kuri ēnos RTU zinātniekus, tika izraudzīti no vairāk no nekā 60 pretendentu vidus, kuri RTU piedāvātajai iespējai doties uz Šveici bija pieteikušies Ēnu dienas mājaslapā.

Skolēni uz Šveici dosies ar lidmašīnu 18., bet atgriezīsies – 20. februārī. Ceļa un viesnīcas izdevumi tiks apmaksāti, pateicoties Latvijas uzņēmēju SIA «Dati Grupa», SIA «Primekss» un AS «SAF Tehnika» atbalstam.

CERN galvenais darbības mērķis ir starptautiskas liela mēroga pētnieciskas infrastruktūras darbības nodrošināšana augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem. Tā ir arī vieta, kur dažādi eksperti sadarbojas pētniecībā, tehnoloģijās un inovācijā, radot un vēlāk ražošanā ieviešot ikdienā izmantojamas lietas un pakalpojumus.

RTU jau tradicionāli piedalās Ēnu dienā, lai skolēnus iepazīstinātu ar zinātnieku ikdienas darbu un inženierzinātņu izaicinājumiem. Ēnu diena ir pasaulē atzīta «Junior Achievement» karjeras izglītības programma 1.–12. klases skolēniem, lai iepazīstinātu jauniešus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, palīdzot jau laikus izvēlēties profesiju un sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienas mājaslapā var pieteikties ēnot arī citus RTU zinātniekus, kuri strādā RTU fakultātēs Rīgā un filiālēs ārpus tās.

RTU Ēnu dienā jaunieši dodas uz CERN

Saistītie tagi: