Seminārā spriež par ilgtspējīgu un elastīgu enerģijas lietojumu

21. jūnijs, 2019
.
.
.
Foto: Shutterstock

Vairāk nekā 70 valsts iestāžu, pašvaldību, aģentūru, uzņēmumu un citu institūciju pārstāvji 20. jūnijā pulcējās seminārā «Ilgtspējīgs un elastīgs enerģijas lietojums» Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtā (VASSI). 

Semināra uzmanības centrā bija trīs temati: 

Atjaunojamo energoresursu integrēšana esošajās sistēmās – šajā tematiskajā blokā tika analizētas iespējas palielināt, piemēram, saules un vēja enerģijas īpatsvaru Latvijas energosistēmās. Svarīgi ir saprast, kā palielināt elektroenerģijas patēriņu brīžos, kad spīd saule un pūs vējš. Izrādās, ka viens no šādiem elastīgiem patērētājiem varētu būt centralizētās siltumapgādes sistēmas, ja tās ir aprīkotas ar atbilstošām energotehnoloģijām.

Energoefektivitātes daudzšķautņainība: atšķirīgi lietotāji, atšķirīgas iespējas. RTU zinātnieki, kuri orientējas ne tikai viedajās energosistēmās, bet arī specializējas enerģijas patēriņa paradumu izpētē, analizēja, kā enerģijas lietotāji, paaugstinot energoefektivitāti, var attīstīties. Īpaši svarīgs šis jautājums ir liela apjoma enerģijas patērētājiem, piemēram, ražošanas uzņēmumiem. Zinātnieki norāda, ka tradicionāli ar energoefektivitātes paaugstināšanu, pirmkārt, tiek saistīti inženiertehniskie risinājumi, kuri mehāniski ļauj samazināt enerģijas patēriņu, taču ļoti svarīgi ir saprast, ka ne mazāk būtiski ir arī cilvēciskie faktori – domāšanas, attieksmes un paradumu jautājums. Īpaši aktuāli šie jautājumi ir, Latvijai tiecoties sasniegt savus mērķus klimata pārmaiņu mazināšanas jomā. 

Enerģijas tarifi: no regulētiem tarifiem līdz līmeņatzīmei. RTU VASSI un koncerna «Latvenergo» pārstāvju veiktā analīze liecina, ka būtu jēgpilni mainīt esošo siltuma tarifu regulējumu, ieviešot jaunu sistēmu, kas noteiktu vienotus tarifu griestus siltumenerģijas ražotājiem un siltuma tīklu sistēmām. Pašreizējais regulējums būtiski bremzē siltumenerģijas uzņēmumu attīstības potenciālu, jo uzņēmumiem jāsaskaņo dažādas, pat salīdzinoši nebūtiskas izmaiņas savā darbībā. Savukārt, ja uzņēmumiem noteiktu tarifu līmeņatzīmes, kas būtu atkarīgas  no pāris būtiskākajiem sistēmu darbināšanas parametriem, enerģijas ražotājiem būtu ievērojami lielāka rīcībspēja un iespējas izmantot peļņu attīstībai. Tas nodrošinātu centralizētās siltumapgādes ilgtspējīgu attīstību Latvijā.

Semināru rīkoja EEF VASSI Valsts pētījumu programmas «Enerģētika» ietvaros un tas bija viens no ES Ilgtspējīgas enerģijas nedēļas pasākumiem. 
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. jūnijs, 2019 plkst. 16:13

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi