Sandis Spolītis: Mēs, zinātnieki, zīmējam nākotni

24. maijs, 2019
RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta vadošais pētnieks Sandis Spolītis, saņemot goda nosaukumu «RTU Gada jaunais zinātnieks 2016». Foto: Elīna Karaseva, RTU

Mums, zinātniekiem, jābūt vizionāriem. Mēs zīmējam nākotni, izvirzām prasības jaunām tehnoloģijām, Latvijas Radio 2 raidījumā «Nākotnes pietura» stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta vadošais pētnieks Sandis Spolītis.

Šķiedru optisko pārraides sistēmu zinātniskās pētniecības laboratorijas vadītājs iezīmē pētniecības lauku: «Mēs pētām un izstrādājam tehnoloģijas, kā ar optisko šķiedru palīdzību pārraidīt vairāk informācijas ar vienkāršākiem paņēmieniem energoefektīvā veidā.» Laboratorijas apstākļos izdevies sasniegt ātrumu – 160 gigabiti sekundē.

Viņš ir pārliecināts, ka nākotnē optiskie piekļuves tīkli būs galvenais dzinējspēks arvien pieaugošu informācijas apjomu pārraidīšanai. Arī S. Spolītis pats ar ERAF atbalstu pēcdoktorantūrā pēta ātrdarbīgu šķiedru optisko piekļuves sistēmu izstrādi, kas ļaus nodrošināt lielāku datu pārraides ātrumu spektrāli un energoefektīvā veidā. Pētniecības mērķis ir izpētīt un izstrādāt augstākas veiktspējas datu pārraides tehnoloģijas, iekļaujot kompleksus risinājumus tiešas uztveršanas šķiedru optiskajiem piekļuves tīkliem ar daudzlīmeņu impulsa amplitūdas modulācijas formātu.

Vēl viens faktors, kas mudina izstrādāt jaunas tehnoloģijas, ir 5G, raidījumā teic S. Spolītis. Šobrīd sadarbībā ar Eindhovenas Tehnisko universitāti RTU pētnieki strādā pie piektās paaudzes mobilo tīklu infrastruktūras, kas apvienota ar optiskās piekļuves tīkliem.

Visu sarunu ar S. Spolīti var noklausīties šeit.

Latvijas Radio 2 sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju un ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu sācis jaunu raidījumu ciklu «Nākotnes pietura» par Latvijas zinātniekiem.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

24. maijs, 2019 plkst. 10:52