Sāk doktorantu pētījumu industriālā mentoringa programmas «Co.Lab» sesto sezonu

19. decembris, 2022
Foto: F64

Ar doktorantu un viņu mentoru pirmo kopā sanākšanu sākusies Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas īstenotās doktorantu pētījumu industriālā mentoringa programmas «Co.Lab» sestā sezona.

Programmā piedalās deviņi RTU un Jūras akadēmijas doktorantūras studenti, kas saņems industrijas atbalstu saviem pētījumiem, kuru tēmu loks ir ļoti dažāds – aprites ekonomika, kompozītmateriāli, dabas piesārņojuma ierobežošana, automobiļu elektropatēriņa revolucionāra optimizēšana un kustību sensoru izmantošana sporta sasniegumu veicināšanai. «Viens no programmas uzdevumiem ir noteikt ietekmi uz vidi un industriju attīstību, kas atspoguļojas arī doktorantu pētījumu tematos. Jau šobrīd, piemēram, ir potenciāls izmantot simtiem miljonus tonnu salmu, kas Latvijas teritorijā ik gadu tiek atstāti uz lauka. Tāpat ekonomiski izdevīgi ir ik gadu attīrīt miljardiem litru kuģu radītos notekūdeņus, lai tie nenonāktu jūrās un okeānos, kā arī, ņemot vērā cilvēces novecošanos, savlaicīgi padomāt par aktīvāku senioru integrāciju urbānajā vidē,» stāsta programmas koordinators Artis Cicens.

Pētniecisko tēmu industriālais mentorings un komercializācija ir sarežģīts un laikietilpīgs process salīdzinājumā ar mūsdienu jaunuzņēmumu attīstību. Lai veicinātu validāciju un noteiktu izaicinājumus agrīnā tehnoloģijas attīstībā, programmā tiek uzaicināti piedalīties vairāki nozares eksperti no saistītām nozarēm. Arī šajā sezonā dažādu uzņēmumu un organizāciju pārstāvji piedalās un kļūst par RTU Zinātnes un inovāciju centra partneriem ar iespēju izvērst aktīvu tīklošanos un uzzināt par jaunām idejām arī no citām RTU Zinātnes un inovāciju centra īstenotajām programmām. «Iesaistīšanās «Co.Lab» patiesi var pavērt visnegaidītākās iespējas,» stāsta RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovāciju ekosistēmas nodaļas vadītāja Alise Pizika, kura ekspertes lomu uzņēmusies jau otro reizi. Pirmajā reizē, iesaistoties programmā kā cita uzņēmuma pārstāve, Alise tuvāk iepazinās ar RTU Zinātnes un inovāciju centru, kas raisījis interesi iesaistīties arī tā darbā.«Co.Lab» 6. sezonā Alise darbosies kā mentore Latvijas Jūras akadēmijas doktorantei, kura pētīs iespēju filtrēt mikroplastmasu kuģu radīto notekūdeņu attīrīšanai un vides piesārņojuma samazināšanai.

«Co.Lab» 6. sezonā doktoranti īsteno šādus pētījumus:
•    polimēra kompozītmateriālu izstrāde aviācijas nozarei, lai samazinātu materiālu svaru un nodrošinātu izturību;
•    lauksaimniecības un ražošanas izejvielu otrreizēja pārstrāde, izmantojot karbonizācijas pieeju;
•    uzņēmumu apvienošanas un pārņemšanas (M&A) procesu un stratēģiju izvēles rīks (digitālas platformas izstrāde);
•    kustību parametru izmantošana dažādās sporta disciplīnās, vizualizējot un analizējot datus;
•    apkārtējās un urbānās vides pielāgošanas iespējas vecākai paaudzei;
•    mikroplastmasas filtrēšana kuģu radīto notekūdeņu attīrīšanai un vides piesārņojuma samazināšana;
•    zīmola pozicionēšanas modeļa izvēle, procesa validēšana un audita serviss digitālā platformā;
•    daudzfāžu un daudzlīmeņu pārveidotāja ražošana, lai optimizētu enerģijas un jaudas blīvuma rādītājus un ekspluatācijas izmaksas elektroauto;
•    dabas tūrisma būvju datubāze.

Ekspertus, kuri vēlies iesaistīties programmā, aicinām aizpildīt anketu.

«Co.Lab» ir viena no vērienīgās inovāciju grantu programmas, ko RTU īsteno, lai attīstītu studentos inovatīvo domāšanu, jaunradi un uzņēmējspējas. No 2019. gada līdz 2022. gadam aktivitātes tika īstenotas projektā «RTU inovāciju granti studentiem» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/001 «RTU inovāciju granti studentiem»), savukārt no 2022. gada augusta – projektā «Inovāciju granti jūrniecībā studējošajiem» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/006 «Inovāciju granti jūrniecības nozarē studējošajiem»). Visa līmeņa studentiem tiek piedāvāts iesaistīties dažādās aktivitātēs un pilnveidot uzņēmējspējas, sadarboties ar industriju, attīstīt agrīnas zinātniski ietilpīgas biznesa idejas, saņemt stipendiju un atbalsta grantu.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

19. decembris, 2022 plkst. 15:23