RTU zinātņu prorektors: Pētniecības pakalpojumi ir eksporta produkts ar lielu pievienoto vērtību

3. februāris, 2010

«Rīgas Tehniskās universitātes zinātniskās pētniecības pakalpojumi – tas ir veiksmīgs eksporta produkts ar lielu pievienoto vērtību,» trešdien, 3. februārī, atklājot starptautisko Eiropas Komisijas 6. un 7. Ietvarprogrammas zinātnisko projektu stendu izstādi, atzina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

03.02.2010.  Skatīt galeriju

Izstādē zinātnieki interesentus iepazīstināja ar pēdējos septiņos gadosīstenotajiem 40 RTU starptautiskajiem pētījumiem, kurus finansējusiEiropas Komisija (EK).

Lai gan RTU izstādē prezentētie EK 6. un 7. Ietvarprogrammas pētījumipārsvarā tikuši veikti Eiropas rūpniecības vajadzībām, pētījumurezultātus un inovatīvos risinājumus preču un pakalpojumukonkurētspējīgākas cenas nodrošināšanai iespējams izmantot arī Latvijasuzņēmēju interesēs, atzina L. Ribickis.

«Fakts, ka RTU īstenotie 6. un 7. Ietvarprogrammas projekti ir ieguvušiEK finansējumu un ir īstenoti, liecina par to, ka Latvijas zinātniekukompetences atbilst Eiropas zinātnes augstākajiem kritērijiem – šoprojektu pieteikumi ir izgājuši visstingrāko starptautisko ekspertīzi,»izstādes atklāšanas pasākumā teica Latvijas Zinātņu akadēmijasprezidents akadēmiķis Juris Ekmanis. «Tāpat RTU stendu izstādē rodamaatbilde uz jautājumu – vai Latvijas zinātnieki pelna? Jā, viņi pelna.Un pelna visgrūtākajos apstākļos. Latvija šajos projektos iegūstdesmitiem miljonus eiro, jo no katra īstenotā projekta tiek maksātinodokļi,» atzina J. Ekmanis.

L. Ribickis atzina, ka zinātniekus bažīgus dara fakts, ka 2009. gadāRTU zinātniskajai darbībai piesaistītais Eiropas Savienībasfinansējums, salīdzinot ar 2008. gada rādītājiem, palielinājās aptuvenipar 20%, savukārt RTU zinātniskajai darbībai atvēlētais Latvijasbudžeta finansējums tika samazināts aptuveni par 50%. Šāda valstsattieksme graujoši ietekmē turpmāko Latvijas zinātnes konkurētspēju.

Viens no iespaidīgākajiem EK 6. un 7. Ietvarprogrammas zinātniskajiem projektiem, kurā ir piedalījušies arī RTU pētnieki, ir ALCAS (Advanced Low COST Aircraft Structures), kura īstenošanā kopumā iesaistījušies 60 partneri no visas Eiropas un kura kopējās izmaksas pārsniedz 116 miljonus eiro.

Lai uzlabotu Eiropas aviācijas un kosmosa industrijas konkurētspēju, ALCAS projekta partneru uzdevums bija Eiropas vadošās aviobūves giganta «Airbus»uzraudzībā izstrādāt jaunas paaudzes kompozīto materiālu lidmašīnu.Projekta partneru uzdevums bija samazināt Eiropas daudzmiljarduaviācijas nozares ražošanas izmaksas par 15% un vienlaikus attīstītdrošāku, energoefektīvāku un dabai draudzīgāku gaisa transportasistēmu. Izpētīts, ka uzdevumu varētu izpildīt, ierasto gaisa kuģumetāla sakausējuma konstrukcijas aizstājot ar oglekļa šķiedraskompozītmateriālu nesošām konstrukcijām.

RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūta pētnieki projekta ALCAS gaitā ir optimizējuši nākamās paaudzes lidmašīnu konstrukcijas, novērtējot oglekļa šķiedras kompozītmateriālu nestspēju.

Interesanti ir arī daudzi citi projekti, kuros piedalījušies RTU pētnieki: FILOSE– projekts, kurā pēta zivs kustības, lai balstoties uz šiem pētījumiem,attīstītu jaunas tehnoloģijas un zemūdens transportlīdzekļus, tostarplai uzbūvētu robotzivi; AISHA – projekts, kurā pēta lidmašīnas tehniskā stāvokļa uzraudzību, izmatojot ultraskaņas viļņus; FRIENDCOPTER– projekts, kurā pēta, kā radīt pasažieriem un videi draudzīguhelikopteru un kā ar viedo materiālu palīdzību slāpēt helikopteraradīto troksni; COCOMAT – projekts, kurš meklē risinājumus lidmašīnu ekspluatācijas drošībai; SCOUT– projekts, kura gaitā pētnieki izveidojuši kombainu, kas rok tuneli unvienlaikus to betonē u. c. Ir pārstāvēti arī zinātnes komunikācijasjoma – piemēram, ar RTU pieteiktā projekta Fun2Night palīdzībuiegūts finansējums Zinātnieku nakts organizēšanai, kuras laikāzinātnieki ar savu darbu iepazīstina plašāku sabiedrību.

Eiropas Komisijas Ietvarprogramma ir nozīmīgs finanšu instrumentspētniecības un zinātniskās sadarbības attīstīšanai. RTU šajā programmāseptiņu gadu laikā kopumā ir īstenojusi 40 projektus. Tie ir projekti,kas izturējuši konkursu visas Eiropas Savienības zinātnieku konkurencēun kurus RTU pētnieki īsteno ciešā sadarbībā ar citu Eiropas valstupartneriem.

RTU Informācijas centrs

3. februāris, 2010 plkst. 16:15