RTU Zinātniskajā bibliotēkā būs skatāma arhitektūrai un arhitektūras izglītības vēsturei veltīta izstāde

7. februāris
.
.
Attēls no fotogrāfiju albuma par Rīgas Centrālturgus izbūvi

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātniskās bibliotēkas Retumu lasītavā 12. februārī plkst. 15.00 tiks atklāta izstāde «No baroka līdz…», kas veltīta arhitektūras izglītības 150 gadu jubilejai. Izstādē varēs iepazīt ne tikai eksponātus, kas saistīti ar arhitektūras izglītības, RTU Arhitektūras fakultātes, tās mācībspēku darbību, bet arī dažādus retus materiālus, kas atklāj Latvijas un Rīgas arhitektūras pašreizējos un jau zudušos vaibstus. Izstādi papildina miniatūro ēku meistara Alfrēda Straumes mājiņu maketi.

Nozīmīga izstādes sadaļa veltīta materiāliem par Rīgas Politehniskās augstskolas Arhitektūras nodaļas dekāniem, mācībspēkiem un absolventiem. Apmeklētāji varēs iepazīties ne tikai ar arhitektu darbiem un publikācijām, bet arī ar rakstiem par viņiem. Tāpat izstādē aplūkojamas grāmatas par arhitektūras vēsturi un stiliem, par projektēšanu, zīmēšanu un citiem ar nozari saistītiem jautājumiem. 

Grāmatās atrodama plaša informācija par Latvijas arhitektūru, piemēram, aplūkojama 1886. gadā izdota fotogrāfiju grāmata ar bagātīgiem aprakstiem par Rīgu, kurā redzami daudzi esošie un jau zudušie nami. Īpašas uzmanības vērta ir A1 formāta grāmata par Pētera I reālskolu Rīgā, Kronvalda bulvārī 1, kuras telpās šobrīd atrodas RTU Inženierzinātņu vidusskola un E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultāte. 

Ļoti interesants eksponāts ir fotogrāfiju albums, kas stāsta par Rīgas pilsētas Centrāltirgus izbūvi no 1926. gada līdz 1930. gadam. Fotogrāfijās iemūžināta visa darba gaita – sākot ar angāru nojaukšanu Vaiņodē, tirgus paviljonu uzstādīšanu, beidzot ar tirgus atklāšanas fotogrāfijām 1930. gada 1. novembrī.

Viena no vecākajām grāmatām, kuru varēs apskatīt izstādē, ir Henricus Hondius sarakstītā un 1627. gadā Amsterdamā izdotā «Grondige Onderrichtinge in de Optica, ofte Perspective konste», kas stāsta par izglītību optikā un perspektīvas pamatprincipiem. Izstādes apmeklētājiem tiek piedāvāts apskatīt dažāda izmēra grāmatas: gan A1, gan A3 grāmatas, gan arī mazākas, mums pierastāka izmēra izdevumus.

Grāmatu izstāde papildināta ar vairākiem miniatūro ēku meistara Alfrēda Straumes mājiņu maketiem. A. Straume (1933-2016) bija ilggadējs Dzelzceļa muzeja darbinieks, kura vaļasprieks bija miniatūro ēku veidošana. Baznīcas, dzīvojamās ēkas, Vecrīgas Trīs brāļi un dzelzceļa stacijas – tā ir tikai daļa no izstādē apskatāmajām ēkām, kurām izstrādāta katra vissīkākā detaļa – rokturi, palodzes, logu kokgriezumi, aizkari. Šīs ēkas izstādē apskatāmas, pateicoties Dzelzceļa muzeja atbalstam un A. Straumes ģimenei.

Grāmatu izstāde būs apskatāma līdz 2020. gada jūnijam, bet miniatūrās mājiņas – līdz 30. aprīlim.
Izstāde par arhitektūras izglītības un arhitektūras vēsturi RTU Zinātniskās bibliotēkas Retumu lasītavā

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

7. februāris plkst. 10:38

Līdzīgi raksti

Jaunumi

_