RTU Zinātnieku naktī atmosfērā sūtīs vairāk kosmosa kuģu nekā NASA

22. septembris, 2009
.
.
.

22.09.2009.

Piektdien, 25. septembrī, Zinātnieku nakts laikā Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) atmosfērā plāno sūtīt vairāk kosmosa kuģu nekā NASA (National Aeronautics and Space Administration) pēdējā gada laikā – tā apgalvo RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūta pētnieki, kuri kopā ar bērniem izgatavos un laidīs gaisā raķetes.

Galvenās Zinātnieku nakts aktivitātes, kuru tēma šogad ir «Cilvēks un kosmoss», RTU paredzētas no plkst. 18 līdz plkst. 23 Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūtā un RTU Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā.

RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūts Rīgā, Āzenes ielā 16/20, Zinātnieku nakts laikā tiks pārvērsts kosmodromā – apmeklētājiem būs iespēja piedalīties raķešbūves plenērā ar raķešu palaišanas startiem ik nepāra stundā. Tiks piedāvāta arī iespēja izmēģināt dažādas iekārtas, ko pētnieki ikdienā izmanto kosmosa kuģu materiālu pētījumu veikšanai. Piemēram, ar trieciena  torņa INSTRON Dynatup 9250HV palīdzību, ar kuru kosmosa pētnieki ikdienā novērtē raķešu konstrukciju spēju izturēt meteorītu triecienus, Zinātnieku nakts apmeklētāji zinātnieku vadībā varēs izgatavot piemiņas suvenīrus.  Kompozīto materiālu plīsumu un bojājumu noteikšanas laboratorijā, kur ar ultraskaņas palīdzību tiek veikta kosmosa kuģu materiālu pārbaude, Zinātnieku nakts apmeklētājiem tiks piedāvāta iteraktīva spēle dažādu konstrukcijās paslēptu dārgumu meklēšanā un noteikšanā. Zinātnieki demonstrēs arī INSTRON 8802 servohidraulisko testēšanas iekārtu, ar kuras palīdzību tiek veikti kompozīto konstrukciju nestspējas zaudēšanas eksperimenti impulsa slodžu ietekmē. Šis fenomens tiek intensīvi pētīts kosmosa nesējraķetēm to pacelšanās brīdī, kad kosmosa kuģi ir pakļauti ļoti lielām slodzēm, pametot Zemes atmosfēru. Zinātnieku nakts apmeklētājiem būs iespēja pašiem redzēt un dzirdēt šo fenomenu.

Savukārt modernākajā Baltijas biomateriālu pētījumu centrā – RTU Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā, Rīgā, Pulka ielā 3/3 – Zinātnieku nakts apmeklētājiem tiks sniegta iespēja zinātnieku vadībā veidot pašiem savu «zvaigžņu lietu» un aplūkot unikālas pētniecības iekārtas – lāzera granulometru, augsttemperatūras mikroskopu, gaismas mikroskopu un citas. Centrā notiks arī zinātniskas prezentācijas par tēmām: «Mikrokosmoss skenējošā elektronu mikroskopijā», «Materiāli un ūdens kosmosā», «Trešā planēta Saules sistēmā», kā arī tiks demonstrēta populārzinātniska filma «Ūdens resursi uz planētas Zeme». Būs iespēja risināt krustvārdu mīklas un atjautības testus un nopelnīt specbalvas.

Rīgas Tehniskajā universitātē Zinātnieku nakts pasākumus jau otro gadu organizēs RTU Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centrs.

Zinātnieku nakts programma.

Jau ziņots, ka piektdien, 25.septembrī, vienlaikus piecās pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē un Ventspilī – notiks ikgadējais Zinātnieku nakts pasākums.

Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, kuru realizē Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) sadarbībā ar Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Pasākums Latvijā noritēs ceturto gadu pēc kārtas. Ar šo pasākumu Latvija iekļausies to Eiropas 30 valstu – Eiropas Zinātnieku nakts organizētāju skaitā, kuras septembra pēdējās piektdienas vakarā organizēs dažādus pasākumus vairāk nekā 150 Eiropas pilsētās, lai atraktīvā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus un ļautu ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

22. septembris, 2009 plkst. 16:29

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi