RTU zinātnieks Latvijas Radio stāsta par autonomo biškopības uzraudzības sistēmu

18. jūlijs, 2018
Foto: pixabay.com

Cik liels ir medus ienesums vienā dienā, kāda stropā ir temperatūra, vai bites atjaunojoties veido vai neveido perus — šos bišu dzīves aspektus stropā biškopji var novērot attālināti pie datora, jo Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki ir radījuši unikālu autonomās biškopības uzraudzības un kontroles sistēmu, kas palīdzēs biškopjiem operatīvi saņemt datus no dravas un attiecīgi kontrolēt to, kas notiek stropā. Par šo sistēmu un tās sniegtajiem ieguvumiem Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» otrdien, 17. jūlijā, stāstīja RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes vadošais pētnieks Anatolijs Zabašta, kā arī bitenieks Valters Brusbārdis un Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektors Viesturs Šeļmanovs-Plešs.

Biškopjiem šī ir ļoti vajadzīga sistēma, lai bitēm nebūtu dīkstāves bet, ja vajadzīgs, lai papildinātu stropa telpu ar jauniem rāmīšiem un palielinātu bišu ražīgumu, stāsta A. Zabašta.

Patlaban uzsākts bišu dzīves monitoringa sistēmas pilotprojekts, kurā iesaistījušies divi bitenieki — V. Brusbārdis un Jānis Vainovskis, kā arī Latvijas Interneta asociācija.

Lai bitenieki attālināti varētu novērot savas bites, stropā izvietoti mājsaimniecību skaitītāju un temperatūras mērījumiem domātie sensori, kas noglabāti hermētiski noslēgtā kastītē, kur ievietots arī raidītājs ar bateriju. Iegūtie dati, izmantojot radiofrekvenci, tiek pārsūtīti uz serveri, kas, savukārt, izvietots datu «mākonī», kur tie tiek apstrādāti. Projektu attīstot, ir iecerēts arī mazas videokameras izvietot pie stropa skrejas un vienu kameru novietot tā, lai varētu iegūt priekšstatu, kas kopumā notiek dravā. Tāpat iecerēts minētās sistēmas izvietot vēl otrā dravā, lai abu dravu datus varētu salīdzināt.

A. Zabašta stāsta, ka pēc projekta beigām, balstoties uz iegūto datu analīzi, tiks sagatavota un Lauku attīstības dienestam iesniegta tehniskā dokumentācija un izstrādātais sistēmas modelis, ko varēs iegūt un atbilstoši savām vajadzībām pielāgot ikviens biškopis.

Latvijas Radio raidījums «Zināmais nezināmajā» (17.07.2018.)

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

18. jūlijs, 2018 plkst. 15:05