RTU zinātnieki turpina spirulīnas tehnoloģijas komercializāciju «EIT Climate-KIC Accelerator Latvia» programmā

13. februāris, 2019
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki turpina attīstīt tehnoloģiju vērtīgās tropu mikroaļģes spirulīnas audzēšanai vēsajā klimatā – «SpirulinaNord» ir viens no septiņiem zaļo tehnoloģiju jaunuzņēmumiem, kas šogad izmanto straujas biznesa izaugsmes un uzņēmuma vērtības kāpināšanas programmas «EIT Climate-KIC Accelerator Latvia» atbalstu.

«EIT Climate-KIC Accelerator Latvia» ir viena no Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta (European Institute of Innovation & Technology – EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» iniciatīvām. Tās mērķis ir atbalstīt iniciatīvas klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanai un tīro tehnoloģiju komercializāciju. Programmu Latvijā īsteno RTU Dizaina fabrikas «EIT Climate-KIC HUB Latvia». RTU kopš 2016. gada ir «Climate-KIC» partneris.

Lai spirulīnu audzētu vēsajā klimatā, RTU zinātnieki piedāvā izmantot speciālu reaktoru, kurā notiek visu spirulīnai nepieciešamo audzēšanas parametru stingra kontrole – ar noteiktu ūdens temperatūru, apgaismojumu un barības vielām jeb aļģu «ēdienkarti». Audzējot to pareizos apstākļos, ražu iespējams novākt trīs reizes nedēļā un tūlīt pat likt uz galda. Atšķirībā no veikalos pieejamās importētā kaltētā mikroaļģu pulvera, svaigai spirulīnai nav raksturīgs veca dīķa aromāts, tāpēc svaigā veidā tā ir piemērota pievienošanai zaļajiem kokteiļiem, mērcēm, jogurtiem, smēriņiem un citiem produktiem kā izcils augu valsts olbaltumvielu un antioksidantu avots. Izvēršot biznesa ideju, «SpirulinaNord» komanda vēlas attīstīt un pārdot spirulīnas audzēšanas bioreaktorus un vēsajam klimatam piemērotu tehnoloģiju. Šī tehnoloģija ļautu izaudzēt svaigu spirulīnu bez ievērojamām zināšanām jebkurā vietā vēsajā klimatā, tādejādi nodrošinot patērētājiem svaigu un lokāli audzētu produktu.

«SpirulinaNord» komandā darbojas Agnese Stunda-Zujeva, RTU Materiālzinātņu un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece un docente, RTU Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece un Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta docente Kristīne Veģere, RTU students un Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta laborants Matīss Zuteris un biznesā pieredzējušais Kaspars Veģeris.

«SpirulinaNord» biznesa idejas attīstību sāka RTU pirmsinkubatorā «RTU IdeaLAB». Arī vairākas citas šā gada «EIT Climate-KIC Accelerator Latvia» komandas jau iepriekš saņēmušas RTU īstenotu uzņēmējdarbības atbalsta programmu palīdzību. Akcelerāciju turpina jaunuzņēmums «InLable», kas triumfēja «EIT Climate-KIC Accelerator Latvia» otrā uzsaukuma finālā pērn. Uzņēmums iepriekšējās akcelerācijas programmas laikā tas radīja laboratorijas prototipu marķējuma nolasīšanas sistēmai (iekļaujot marķējuma dizaina paraugus), kas ieinteresēja kompānijas Vācijā. Tehnoloģiskais risinājums nodrošina zīmolu īpašniekus un ražotājus ar neviltojamu preču marķējumu, to vienkāršu izsekošanu un uzticamu autentifikāciju. To var izmantot gan efektīvākai iekšējo ražošanas procesu, gan piegādes ķēžu kontrolei. Akcelerāciju turpina arī pērnā gada dalībnieces SIA «PVStream» un SIA «Catalyco». Šā gada «EIT Climate-KIC Accelerator Latvia» komandu vidū ir arī Latvijas Universitātes pētnieku jaunuzņēmums «Alternative Plants», kas šīs straujas biznesa izaugsmes un uzņēmuma vērtības kāpināšanas programmas atbalstu izmantoja jau 2017. gadā. Jaunuzņēmums nodarbojas ar kosmētikas aktīvo vielu izstrādi, izmantojot augu cilmes šūnu kultūras.  Kā uzsver «EIT Climate-KIC HUB Latvia» vadītāja Liene Briede – šogad akceleratorā tiek uzņemti otrā attīstības līmeņa jaunuzņēmumi, kas jau ir identificējuši savu biznesa modeli un sasnieguši pirmo klientu. Tā kā iepriekš akcelerācijas programmā tika uzņemti pirmā līmeņa jaunuzņēmumi, šajā uzsaukumā dalībai varēja pieteikties arī tās komandas, kas «EIT Climate-KIC Accelerator Latvia» uzņemtas iepriekšējos gados.

2019. gadā «EIT Climate-KIC Accelerator Latvia» programmā piedalās septiņi jaunuzņēmumi, bez jau minētajiem arī SIA «Empyrio» un «Artusystem-HLPG». Piealoties programmā, jaunuzņēmumi var saņemt individuālu mentoringu, ekspertu vadītas mācības, piekļuvi «Climate-KIC Accelerator» partneru tīklam, iespēju prezentēt savu jaunuzņēmuma ideju ES un finansējumu no 10 līdz 50 tūkst. eiro atkarībā no komandas attīstības līmeņa. Šā gada programmas jaunums – komandām divu mēnešu garumā tiks nodrošināts individuāls darbs ar jomas mentoriem, lai sasniegtu izvirzītos mērķus pārdošanā, mārketingā, investīciju stratēģijas izstrādē un investoru piesaistē, biznesa modeļa pilnveidošanā un finanšu plūsmas plānošanā.

Plašāka informācija par «EIT Climate-KIC» programmām.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

13. februāris, 2019 plkst. 9:43

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi