RTU zinātnieki seminārā iepazīstinās ar viedā tekstila tehnoloģijām izmantošanai medicīnā un sportā

3. decembris, 2019
Viena no RTU izstrādātajām viedā tekstila tehnoloģijām - viedā zeķe

Ceturtdien, 19. decembrī, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), Āzenes ielā 12/1, 116. telpā no plkst. 9 līdz 12 notiks seminārs «Gudrā tekstila sistēmas medicīnai un sportam». Tajā ar pētījumu rezultātiem par viedo tekstilu un tā pielietojumu medicīnā un sportā iepazīstinās starpdisciplinārā komanda: RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta pētnieki kopā ar Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta speciālistiem. Semināra apmeklētājiem būs iespēja vērot arī RTU zinātnieku izstrādāto tehnoloģiju demonstrējumus.

Viedais jeb gudrais tekstils ir apģērbā iestrādāti tekstila sensori, kas ļauj analizēt cilvēku kustības. RTU zinātnieki izstrādājuši viedās zeķes – tās ir  gaitas analīzes rīks, ko var izmantot dažādu gaitas pataloģiju un citu slimību diagnosticēšanai. Tās pielietojamas arī rehabilitācijā, lai novērtētu atveseļošanās progresu pēc traumām. Gaitas analīze ir svarīga arī skriešanas tehnikas novērtēšanai un koriģēšanai, lai uzlabotu profesionālo sportistu sniegumu.

Cita RTU pētnieku radītā tehnoloģija, ar kuru varēs iepazīties semināra apmeklētāji, ir gudrie krekli – tie ir aprīkoti ar stiepes sensoriem, ļaujot novērot ķermeņa augšdaļas kustības. Šādus kreklus var izmantot fizioterapijā, lai novērtētu vingrinājumu izpildes pareizību, ļaujot pacientam treniņus veikt patstāvīgi mājas apstākļos. Gudros kreklus var izmantot arī krūšu kurvja kustību monitorēšanai, lai iegūtu informāciju par valkātāja elpošanu.

Lai piedalītos seminārā, lūgums nosūtīt pieteikumu uz e-pastu:

Pētījums notiek pēcdoktorantūras projektā  «Gudrā tekstila sistēmas medicīnai un sportam» («Smart textile monitoring systems for sport and medicine»). Tā īstenotājs ir Pēteris Eizentāls, darba zinātniskais vadītājs profesors Aleksejs Kataševs. Pieteikuma numurs: 1.1.1.2/VIAA/1/16/153, līguma numurs: 9.-14.5/229. Īstenošanas vieta: Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūts. Projekta īstenošanas periods: 16.10.2017 līdz 15.10.2020. Projekts īstenots ciešā sadarbībā ar Dizaina tehnoloģiju institūta vadošo pētnieku Aleksandru Oksu.

3. decembris, 2019 plkst. 12:16