RTU zinātnieki savu darbu prezentē kalendārā «#ZinātneLatvijai 2021»

7. janvāris, 2021
.
.
.
Rūdolfs Rumba (otrais no kreisās) un Jānis Braunfelds (otrais no labās) ir pirmie doktoranti, kuri «LMT» uzdevumā doktora darbos izstrādā industrijai nepieciešamus tehnoloģiskus risinājumus. Foto jaunie zinātnieki kopā ar «LMT» vadītāju Juri Bindi un RTU zinātņu prorektoru Tāli Juhnu.

Četri Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki – Ruta Vanaga, Kaspars Kalniņš, Jānis Braunfelds un Rūdolfs Rumba – zinātni un savu darbu pētniecībā reprezentē tradicionālajā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izdotajā kalendārā «#ZinātneLatvijai 2021». 

Ruta Vanaga strādā RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtā (VASSI), un viņas pētījumu lokā ir enerģijas zudumu samazināšana ēkās un virzība uz oglekļa neitrālu sabiedrību. Zinātniece risinājumus meklējusi, izzinot ziemeļu dzīvniekus, un viņas interesi raisījuši jūras zīdītāju, konkrēti, vaļa termoregulācijas process, zemādas tauku slāni izmantojot par enerģijas uzkrājēju. Ruta uzskata, ka šo pašu principu var imitēt ēku sienu konstrukcijās, norobežojošo joslu izmantojot ne tikai, lai aizsargātos, bet arī lai uzkrātu enerģiju, tikai tauku vietā izmantojot parafīnu, jo tas vislabāk sader ar citiem konstrukcijas materiāliem. Saulainā laikā ēkas sienu konstrukcijās uzkrātos enerģija, ko varētu tērēt ēkas apsildei.

Kaspars Kalniņš RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātē (BIF) strādā pie būvmateriālu pētniecības un kompozītmateriālu materiālu izstrādes. Viena no Kaspara interesēm – kosmosa tehnoloģijas. Viņš kopā ar saviem kolēģiem BIF Materiālu un konstrukciju institūtā pēc Eiropas Kosmosa aģentūras pasūtījuma ir izstrādājis kosmosa satelītu ražošanas tehnoloģijas, kas palielinās satelītu drošību un ļaus ievērojami samazināt izgatavošanas un ekspluatācijas izmaksas nākotnes misijās. 

Jānis Braunfelds RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūtā izstrādā sensoru tehnoloģiju, kas palīdzēs viedo ceļu un pilsētu attīstībā. Viņš ir viens no diviem Latvijā pirmajiem industriālajiem doktorantiem – jaunajiem zinātniekiem, kuri savos doktora darbos pēc uzņēmumu pasūtījuma izstrādā industrijai nepieciešamus tehnoloģiskus risinājumus. Jāņa pētījumu rezultātus izmantos uzņēmums «Latvijas Mobilais telefons». Vienlaikus Jānis strādā pie tehnoloģijas pilnveides, lai nodrošinātu objektu attālinātu uzraudzību, izmantojot 4G un nākotnes 5G tīkla infrastruktūru.

Arī Rūdolfs Rumba ir industriālais doktorants, kurš strādā «Latvijas Mobilā telefona» uzdevumā. Rūdolfs dažu gadu laikā plāno radīt metožu kopumu autonomo dronu satiksmes regulēšanai un kontrolēšanai. Pētījumu šajā jomā pagaidām pasaulē ir maz, tāpēc Rūdolfa pētījums būs nozīmīgs ieguldījums infrastruktūrā, lai neveidotos situācijas, kad bezpilota lidaparātu kustības dēļ tiek radīti sarežģījumi gaisa satiksmē. 

IZM kalendāru «#ZinātneLatvijai» veido jau ceturto gadu, stāstot par zinātniekiem, kuri Latvijas vārdu nes pasaulē un iedvesmo jaunradei. Kalendārā vēl var iepazīties arī ar pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūtā «Bior» ķīmijas zinātnieci Ivetu Pugajevu, Rīgas Stradiņa universitātes onkologu Arvīdu Irmeju, Latvijas Kultūras akadēmijas socioloģijas pētnieci Lieni Ozoliņu, Vides risinājumu institūta un Venēcijas Ka’Foskāri universitātes sabiedriskās zinātnes pētnieci Baibu Prūsi, Latvijas Universitātes (LU) Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes izglītības zinātņu pētniecēm Zandu Rubeni un Linda Danielu, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Inženierzinātņu institūta mākslīgā intelekta pētnieku Sergeju Kodoru, LU Farmakoloģijas katedras farmakoloģijas pētnieci Baibu Jansoni, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta veterinārmedicīnas pētnieku Armandu Vekšinu un Elektronikas un datorzinātņu institūta elektronikas un datorzinātņu pētnieku Kasparu Ozolu.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

7. janvāris, 2021 plkst. 18:55

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi