RTU zinātnieki saņem LZA balvas par nozīmīgu sasniegumu zinātnē 2022. gadā

17. februāris, 2023
Foto: Elīna Karaseva, RTU

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) ir pasniegusi balvas zinātniekiem par 2022. gada nozīmīgākajiem sasniegumiem, un balvu par sasniegumu lietišķajā zinātnē saņēma Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) zinātnieki, kuri kopā ar Latvijas Universitātes (LU) Ķīmijas fakultātes un LU Cietvielu fizikas institūta kolēģiem raduši veidu, kā ar augstu efektivitāti un drošā veidā ražot ūdeņradi, ko izmantot enerģijas menedžmentā.

Balvu saņēma RTU MLĶF zinātnieki Andris Šutka, Mārtiņš Vanags, Guntis Kuļikovskis, kā arī viņu sadarbības partneri Juris Kostjukovs, Laimonis Jēkabsons, Anatolijs Šarakovskis, Krišjānis Šmits un Līga Bikše.

Savā pētījumā zinātnieki ir risinājuši problēmu, kā uzkrāt no atjaunojamajiem resursiem iegūto enerģiju. Viņi piedāvā divus ciklus. Viens ir jonu akumulēšanas cikls – ūdeņradis un skābeklis izdalās ar mazu efektivitāti, bet palīgelektrodos akumulējas joni. Savukārt otrā ciklā ar nelielu enerģijas pievadi joni no palīgelektrodiem izdalās, ražojot ūdeņradi un skābekli ar efektivitāti līdz pat 200%.

«Kad enerģijas ražošanas jauda ir liela, piemēram, saulainā dienā, joni uzkrājas palīgelektrodos. Kad enerģija ir dārga, ar nelielas enerģijas jaudas pievienošanu var sākt izdalīt augstas tīrības gāzes,» A. Šutka skaidro, kā ar inovatīvo metodi nodrošināt enerģijas menedžmentu.

LZA apbalvoja 12 darbus, kas pārstāv galvenos zinātņu virzienus. Konkursā kopumā tika vērtēti 55 pieteikumi: 16 darbi dabaszinātnēs, medicīnas un veselības zinātnēs, 13 – materiālzinātnēs un inženiertehniskajās zinātnēs, 22 – humanitārajās, mākslas un sociālajās zinātnēs un četri – lauksaimniecības un mežzinātnēs.

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments