RTU zinātnieki saņem LZA balvas par izciliem pētījumiem 2017. gadā

19. februāris, 2018

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) svinīgā ceremonijā godināja zinātniekus – 2017. gada divpadsmit nozīmīgāko sasniegumu Latvijas zinātnē autorus. Starp tiem ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētījumi informācijas tehnoloģijas un enerģētikas jomā. Ceremonijā tika piešķirti arī seši LZA prezidenta atzinības raksti, no kuriem vienu saņēma RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes zinātnieku grupa.

Foto galerija

Teorētiskajā zinātnē LZA atzinību saņēma RTU  Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta pētnieki Jānis Osis un Uldis Doniņš par grāmatā publicēto pētījumu «Topoloģiskā UML modelēšana: uzlabota domēna modelēšanas un programmatūras izstrādes pieeja. Teorētiskais pamats programmatūras izstrādei». Zinātnieku izstrādātā oriģinālā topoloģiskās funkcionēšanas modelēšanas teorija garantē drošu un kvalitatīvu programmatūras arhitektūras konstruēšanu, kā arī nodrošina tās saglabāšanu uzturēšanas laikā. Šo pieeju paredzēts izmantot jauna starptautiskā IT standarta izstrādāšanā.

Lietišķās zinātnes sasniegumos LZA augsto vērtējumu saņēma RTU Enerģētikas institūta zinātnieki Antans Sauhats, Zane Broka, Kārlis Baltputnis, Romāns Petričenko, Gatis Junghāns, Oļegs Linkevičs, Laila Zemīte, Namejs Zeltiņš, Renāta Varfolomejeva, Ļubova Petričenko un Jevgeņijs Kozadajevs par pētījumu «Izstrādāta programmatūra energosistēmas elektroenerģijas cenu samazināšanai, tās modelēšanai, vadībai un attīstības plānošanai». Pētījumā izveidoti detalizēti Latvijas energosistēmas un tās elementu matemātiskie modeļi energoapgādes efektivitātes un drošuma uzlabošanai, kā arī Latvijas enerģētiskās neatkarības stiprināšanai. Pētījumu rezultāti publicēti starptautiskajos zinātniskajos izdevumos un tiek izmantoti praksē Latvijas energosistēmas darba nodrošināšanā, sniedzot labumu enerģijas lietotājiem, sistēmas operatoriem un elektroenerģijas ražotājiem Latvijā un kaimiņvalstīs.

Vēl seši pētījumi tika godināti ar LZA prezidenta atzinības rakstiem. Viens no tiem tika piešķirts RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūta zinātniekiem Jānim Zicānam, Nikolajam Kurmam, Uldim Rekneram, Remo Merijam-Meri, Jurim Umbraško, Ritvaram Bērziņam un Jurim Biteniekam. Sadarbībā ar SIA «TENACHEM/Soudal Group» (Latvija/Beļģija) un «Werner Hollbeck GmbH» (Vācija) RTU zinātnieki sintezēja jaunus ķīmiskos savienojumus, lai iegūtu būvniecībā un auto būvē izmantojamus siliterminēto polimēru un epoksīda divkomponentu adhezīvus un hermētiķus. Pētījuma ietvaros tika veikta kompozīciju sastāva izstrāde, lai uzlabotu cietēšanas kinētiku, kā arī tika noteikti svarīgākie tehnoloģisko (uzglabāšanas stabilitāte, viskozitāte, cietēšanas kinētika, gēla punkts, agrā stiprība) un ekspluatācijas īpašību rādītāji (stiepes stiprība, cietība, stabilitāte ūdens vidē, izturība pret UV starojumu). Tika veikta arī materiālu sastāvdaļu nekaitīguma izvērtēšana, aizvietojot reproduktīvajai sistēmai kaitīgos dibultilalvas un tributilalvas katalizatorus ar ekoloģiskākām alternatīvām.

RTU zinātnieki saņem LZA balvas par izciliem pētījumiem 2017. gadā

19. februāris, 2018 plkst. 12:38