RTU zinātnieki sāk dialogu ar Eiropas Kosmosa aģentūru

23. jūlijs, 2009

Tiekoties ar Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) pārstāvjiem, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki apliecināja gatavību iesaistīties EKA pētījumu projektos un saņēma norādījumu – nākt klajā ar iniciatīvām un sākt aktīvu dialogu ar EKA dalībvalstu pētniekiem, lai pēc iespējas ātrāk noteiktu tās kosmosa pētījumu nišas, kurās Latvija varētu iekļauties ar savu pētniecības potenciālu un dot ieguldījumu kopējo EKA pētniecības projektu attīstībai.

23.07.2009.  Skatīt galeriju

dsc01725.jpg

Lai nule noslēgtais Latvijas Republikas valdības un EKA līgums parsadarbību kosmosa jomā miermīlīgiem mērķiem kalpotu kā efektīvsinstruments gan Latvijas attīstībai, gan EKA kopējo pētniecības mērķusasniegšanai, Eiropas Kosmosa aģentūras direktors juridiskajos un ārējoattiecību jautājumos Peters Hulsrojs (Peter Hulsroj)RTU zinātniekiem ieteica atrast pareizos komunikācijas kanālus unpašiem sākt dialogu ar kādu no esošajām Eiropas Kosmosa aģentūrasdalībvalstīm, piemēram, ar Čehiju, kas par EKA dalībvalsti ir kļuvusi2008. gadā, vai arī ar kādu no tām kaimiņvalstīm, kam aģentūrā, tāpatkā Latvijai, ir sadarbības valsts statuss, bet kuras jau kādu laikudarbojas EKA un ir uzkrājušas vērtīgu pieredzi, piemēram, ar Igauniju,kas līdzīgu līgumu ar EKA parakstījusi 2007. gadā.

Kā apliecināja RTU zinātnieki, īstenojot Eiropas Savienības 6. un 7.ietvarprogrammas projektus, viņiem ir izveidoti kontakti ar vairāku EKAdalībvalstu zinātniekiem. Tāpēc nupat noslēgtais līgums kalpos kānozīmīgs instruments zinātniskās pētniecības paplašināšanā, lai sāktuvēl aktīvāku dialogu ar EKA dalībvalstu pētniekiem.

Lai nodemonstrētu zinātniskās pētniecības iestrādes universitātē,  RTUzinātnieki EKA direktoram juridiskajos un ārējo attiecību jautājumosP. Hulsrojam un EKA Starptautisko attiecību departamenta pārstāveiAnabellai F. Kolombai (Anabelle F. Colomb)noorganizēja ekskursiju uz RTU Būvniecības fakultātes Materiālu unkonstrukciju institūtu, kur tiek veikti kosmosa transporta kompozītokonstrukciju pētījumi, kā arī uz Elektronikas iekārtu testēšanas centralaboratoriju kompleksu RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē,kur tiek veiktas pārbaudes elektromagnētiskās savietojamības jomā.

Kā ziņots, Latvijas Republikas valdības un EKA līgums par sadarbībukosmosa jomā miermīlīgiem mērķiem tika parakstīts  23. jūlijā.Līdz ar līguma parakstīšanu Latvija ir ieguvusi sadarbības valstsstatusu dalībai EKA (jeb ESA – European Space Agency).

Sadarbības līgums paredz, ka Latvija saņems aģentūras atbalstu projektuīstenošanai, zinātnieku apmaiņas programmām, apmācības procesaorganizēšanai, kā arī pieredzes un informācijas apmaiņai. Latvijaszinātniekiem, to skaitā arī RTU zinātniekiem, tas sniegs plašākasiespējas iesaistīties kosmosa pētījumu un kosmosa tehnoloģiju izstrādesprojektos.

Vairākas RTU struktūrvienības jau šobrīd aktīvi darbojas kosmosapētniecības un ar kosmosu saistītu tehnoloģiju izstrādes jomā:piemēram, Materiālu un konstrukciju institūts veic kosmosa transportakonstrukciju materiālu pētījumus, par kuru rezultātiem interesi izrādatādi avioindustrijas milži kā «Airbus» un «Boeing»;Transportmašīnu tehnoloģiju institūts sadarbojas ar LR Aizsardzībasministriju bezpilota lidaparātu izstrādē, Transporta elektronikas untelemātikas institūts veiksmīgi iesaistījies Latvijas pirmā satelīta«Venta-1» izstrādē u. tml. RTU zinātniekiem ir izveidoti kontakti ardaudzu Eiropas valstu kosmosa jomas pētniekiem. Tostarp, RTU zinātņuprorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis ir sācis arī sarunas par RTUzinātnieku sadarbību ar Krievijas Federācijas Kosmisko sistēmuzinātniskās pētniecības institūtu.

RTU Informācijas centrs

23. jūlijs, 2009 plkst. 18:11