RTU zinātnieki radījuši unikālu tehnoloģiju attālinātai bišu saimju novērošanai

12. jūlijs, 2018
Foto: pixabay.com

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izveidojuši unikālu autonomās biškopības tehnoloģiju, kura palīdzēs biškopjiem, taupot laiku un resursus, attālināti novērot savas bišu dravas. Patlaban jaunā tehnoloģija tiek testēta bišu dravā, kas izvietota Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā.

Biškopības darba specifika prasa regulāru bišu dravu apmeklējumu un bišu saimju apskati. Lai apciemotu dravas, biškopim dienā nereti jānobrauc desmitiem kilometru.  Jāpiezīmē, ka fiziskas apskates traucē bites un izraisa tām stresu, kas var negatīvi ietekmēt bišu saimes produktivitāti. Turklāt attālums ne vienmēr ļauj biškopim operatīvi reaģēt uz krīzes situācijām dravā.

Ieviešot autonomās biškopības risinājumu, biškopji varēs attālināti sekot līdzi stropa apstākļiem, piemēram, vai temperatūra nav kritiska. Ja saimei trūks barības, to varēs laikus pamanīt un novērst. Šāda sistēma palīdzēs izglābt ziemojošās bišu saimes, kā arī ietaupīt laiku un naudu ikdienas stropu apsekošanā. Latvijas zinātnieku izstrādātais risinājums palīdzēs noskaidrot labākas medus iegūšanas vietas saistību ar dažādu nektāra augu izmantošanu Latvijas apstākļos un noteikt aktīvākos bišu saimes periodus un laika apstākļus, līdz ar to produktīvāk veikt medus iegūšanu, lietderīgi izmantojot ziedu ziedēšanas laiku.

Biškopis situāciju stropā novēros datorā savā birojā vai mājās un pieņems lēmumu par izbraukšanu dravā tikai tad, ja tas ir nepieciešams. Liels palīgs būs stropu videomonitoringa sistēma, kas palīdzēs novērot bišu saimju lidošanas aktivitāti dienas laikā, kā arī vizuāli novērtēt dravas stāvokli. Piemēram, vai drava nav izdemolēta, apzagta, vai kāds strops nav apgāzies. Jaunā sistēma izmanto alternatīvos enerģijas avotus — saules, vēja enerģiju — sistēmas elektroapgādei, kas palielina sistēmas lietošanas iespējas dažādās Latvijas vietās.

Sagaidāms, ka autonomās biškopības sistēma veicinās ekonomiski dzīvotspējīgas lauksaimniecības attīstību, ievērojot ilgtspējas principus, ka arī lauksaimniecības un mežsaimniecības resursu saglabāšanu. Turpinot attīstīt un modernizēt bišu uzraudzības kontroles un monitoringa sistēmu pēc projekta noslēgšanas, būs iespējams palielināt funkciju un pakalpojumu apjomu, piemēram, ieviešot attēlu apstrādes funkciju, izmantojot mākslīgā intelekta metodes, neirona tīklus u.c.

Projektu RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta zinātnieki realizē kopā ar sadarbības partneriem — Latvijas Interneta asociāciju, uzņēmumiem «Meduspils» un «Mazzy» un biškopi Valteru Brusbārdi.

Projekts tiek finansēts Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. — 2020. gadam pasākuma 16. «Sadarbība» 16.2. apakšpasākuma: «Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei» projekta ietvaros.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

12. jūlijs, 2018 plkst. 11:19