RTU zinātnieki pēta oglekļa dioksīda izmantošanas iespējas

24. augusts, 2016
.
.
.

Oglekļa dioksīda (CO2) izmantošana citu vielu radīšanai ir jauns zinātnisko pētījumu virziens Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un Latvijā, intervijā Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» atzīst RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesors Valdis Kampars.

Profesors uzsver, ka RTU ķīmijas nozarē ir vairāku gadu desmitu garumā izstrādāti un kopti pētījumu virzieni, taču zinātniekiem jāmainās līdzi laikam un jāattīsta jauni virzieni, reaģējot uz aktuālām problēmām. Tādēļ sākts darbs pie tā, lai meklētu risinājumus, kā atkritumvielu CO2 var izmantot noderīgi, piemēram, jaunu ķīmisku vielu un produktu ražošanā.

Oglekļa dioksīda izmantošanas iespēju pētījumi zinātnē jau ir tikuši īstenoti. Viens no piemēriem, kuru minēja V. Kampars, ir CO2 noslēgta cikla veidošana, kas īpaši aktuāli ir kosmosa nozarei, lai izmantotu kosmonautu izelpoto gāzveida vielu ilglaicīgu kosmisko misiju laikā.

Ir izstrādātas dažādas tehnoloģijas CO2 lietderīgā izmantošanā, taču lielākā problēma to ieviešanā rūpnieciskajā ražošanā ir augstās izmaksas. Taču šogad kļuvis zināms par kādu jaunu tehnoloģiju poliuretāna putu ražošanai, izmantojot oglekļa dioksīdu, kas ir arī ekonomiski attaisnojams.

Profesors norādīja, ka pētījumi šajā virzienā nav šaurs zinātnisks darbības lauks, tie var izrādīties ļoti nozīmīgi nākotnes attīstībai, izmaiņām ekonomiskajā situācijā, ja zinātniekiem izdosies atrast veidus, kā ekonomiski izdevīgi sintezēt jaunas vielas.

Raidījumu var noklausīties portālā lsm.lv (24.08.2016.).

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

Publikācijas datums

24. augusts, 2016 plkst. 22:38

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi