RTU zinātnieki Latvijas fizikas skolotājus vedīs virtuālā CERN tūrē

6. novembris, 2020
Foto: CERN

Ko Latvijas zinātnieki dara zinātnes citadelē – Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) – to jau sestdien, 7. novembrī, Latvijas fizikas skolotājiem pastāstīs RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors un CERN zinātniskais līdzstrādnieks Toms Torims. Viņš piedalīsies Latvijas Fizikas skolotāju dienas pasākumā, kas šogad epidemioloģiskās situācijas dēļ norisināsies tiešsaistē. Šī semināra forma skolotājiem dos iespēju virtuālā tūrē arī apskatīties CERN.

Patlaban CERN strādā pieci Latvijas zinātnieki – RTU profesors T. Torims, kurš ir arī Latvijas pārstāvis CERN, kā arī Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieki Artūrs Ivanovs, Guntis Pikurs, Kārlis Dreimanis un Viesturs Veckalns. Skolotājiem būs iespēja uzzināt gan par viņu darbu, gan arī kopā ar Latvijas zinātniekiem doties virtuālajā tūrē, apskatot CERN un CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimentu, kurā piedalās arī Latvijas zinātnieki un kura mērķis ir, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, novērot un fiksēt jaunus fizikas fenomenus.

Fizikas skolotājiem būs iespēja klausīties arī CERN Skolotāju programmas vadītāja Džefa Vīnera (Jeff Wiener) lekciju par elementārdaļiņu fiziku vidusskolas kursā.

Šī nav pirmā Latvijas fizikas skolotāju iepazīšanās ar CERN. Latvijas Fizikas skolotāju asociācija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) jau vairākkārt ir organizējusi fizikas skolotāju vizītes CERN. Pērn kopā ar Latvijas skolotājiem uz CERN devās arī kolēģi no Igaunijas.

CERN apmeklējums skolotājiem sniedz iespēju paplašināt redzesloku un gūt svaigus iespaidus par modernās kodolpētniecības zinātnes norisēm, ko tālāk nodot skolēniem un kolēģiem. Vizīšu laikā skolotāji sastop pasaulē pazīstamus pētniekus, viņiem ir unikāla iespēja apskatīt CERN laboratorijas, Lielo hadronu paātrinātāju, piedalīties praktiskos semināros un noderīgās lekcijās papildināt zināšanas par modernās fizikas nozīmīgākajiem atklājumiem.

CERN jau vairāk nekā 60 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. RTU ar CERN sadarbojas jau kopš 2012. gada, savukārt Latvijas valdība 2018. gadā ir pieņēmusi lēmumu sākt valsts iestāšanās procesu CERN. Latvija patlaban pretendē uz CERN asociētās dalībvalsts statusu.

Fizikas skolotāju dienas programma (1. daļa)

Fizikas skolotāju dienas programma (2. daļa)

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

6. novembris, 2020 plkst. 12:54