RTU zinātnieki izstrādās risinājumus Covid-19 krīzes seku mazināšanai un līdzīgu krīžu prevencijai

20. jūlijs, 2020
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki uzsākuši darbu pie vairākiem nozīmīgiem pētījumiem, kas vērsti uz Covid-19 izplatības mazināšanu un iedzīvotāju aizsardzību. Pavisam RTU pētnieki iesaistījušies sešos pētījumos, bet divos ir vadošie partneri un koordinētāji – vienā pētnieki izvērtēs un attīstīs jaunas tehnoloģijas optimālai infekciju izplatīšanās ātrai noteikšanai, bet otrā – perspektīvās tehnoloģijas noturīgiem un drošiem servisiem. Pētījumu īstenošanai atvēlēti seši mēneši un tie noslēgsies šī gada beigās. Abu RTU vadīto pētījumu kopējās izmaksas sasniedz 995 tūkstošus eiro.

Pētījums «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās» vērsts uz to, lai ierobežotu Covid-19 un citu slimību izplatību veselības aprūpes un augsta riska zonās, izstrādājot drošas, inovatīvas tehnoloģijas un produktus kolektīvai un individuālai iedzīvotāju un profesionāļu aizsardzībai. Viens no pētījuma uzdevumiem ir izmēģināt un testēt konceptuālas kompozīcijas individuālos aizsardzības izmantojamam filtrējošam kompozītmateriālam. Pētnieki strādās arī pie automatizēta aprīkojuma gaisa un virsmu dezinfekcijai – mobila robota virsmu dezinfekcijai, dezinfekcijas vārtiem, kuros ar dezinfekcijas līdzekli tiek apsmidzināti cilvēki, kas tiem iet cauri, aprīkojuma gaisa dezinfekcijai un citiem pētniecības uzdevumiem, kopumā izstrādājot septiņus prototipus un sagatavojot sešus zinātniskos rakstus.

Pētījuma vadītājs ir RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Tālis Juhna un tajā strādā arī pētnieki no Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA), Latvijas Universitātes (LU), Elektronikas un datorzinātņu institūta, Latvijas Organiskās sintēzes institūta, LU Cietvielu fizikas institūta, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta.

Pētījuma «Perspektīvās tehnoloģijas noturīgiem un drošiem servisiem» mērķis ir izstrādāt metodi un tehnoloģiskos risinājumus digitālo pakalpojumu dinamiskai pielāgošanai un drošības nodrošināšanai Covid-19 gadījumā un līdzīgās krīzes situācijās. Tajā pētnieki izstrādās ieteikumus komunikācijas tehnoloģiju izmantošanai digitālajā telpā, lai modernizētu mācīšanās procesu un ieviestu inovācijas izglītībā. Tāpat tiks analizētas optimālās attālināto pakalpojumu nodrošināšanas pieejas galvenajās tautsaimniecības nozarēs, kiberdrošībai, lielajiem datiem, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanai uzņēmējdarbībā krīzes apstākļos un sniegtas konkrētas rekomendācijas par valsts apmaksāto telemedicīnas pakalpojumu attīstīšanu.

Pētījuma vadītājs ir RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Informācijas tehnoloģijas institūta direktors profesors Jānis Grabis un tajā iesaistījušies pētnieki arī no Vidzemes Augstskolas, LU, RTA un Liepājas Universitātes.

Pavisam valsts pētījumu programmā «Covid-19 seku mazināšanai» tiks īstenoti desmit pētījumi, un RTU pētnieki ir iesaistījušies vēl četru pētījumu veikšanā: «Multidisciplināra pieeja Covid-19 un citu nākotnes epidēmiju monitorēšanai, kontrolei un ierobežošanai Latvijā», «Covid-19 saistīto paraugu biobankas un asociēto datu integrētās platformas izveide Latvijā», «Jaunu terapeitisko un profilaktisko līdzekļu izstrāde pret Covid-19 un koronavīrusiem» un «Ekonomiskais, politiskais un juridiskais ietvars Latvijas tautsaimniecības potenciāla saglabāšanai un konkurētspējas pieauguma veicināšanai pēc pandēmijas izraisītas krīzes (reCOVery-LV)».

Plašāk par pētījumu programmu

RTU Sabiedrisko attiecību departaments