RTU zinātnieki ES pētniecības projektos apguvuši aptuveni miljonu eiro

2. februāris, 2010
.
.
.

Trešdien, 3. februārī, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) rīko projektu stendu izstādi un prezentācijas, kur zinātnieki interesentus iepazīstinās ar pēdējos septiņos gados īstenotajiem starptautiskajiem pētījumiem, kurus finansējusi Eiropas Komisija.

02.02.2010.

Stendu prezentācijas un pētījumu rezultātu izstāde 3. februārīnotiks RTU Lielajā aulā, Rīgā, Kaļķu ielā 1, no plkst. 14 līdz 17.

Izstāde aptvers RTU nozīmīgākos starptautiskos Eiropas Komisijas(EK) 6. un 7. Ietvaprogrammas zinātniskos projektus par laika posmu no2002. gada līdz 2009. gadam, kad RTU zinātnieki apguvuši aptuveni vienumiljonu eiro.

Viens no iespaidīgākajiem projektiem, kurā ir piedalījušies arī RTUpētnieki, ir ALCAS (Advanced Low COST Aircraft Structures), kuraīstenošanā kopumā iesaistījušies 60 partneri no visas Eiropas un kurakopējās izmaksas pārsniedz 116 miljonus eiro.

Lai uzlabotu Eiropas aviācijas un kosmosa industrijas konkurētspēju,ALCAS projekta partneru uzdevums bija Eiropas vadošās aviobūves giganta«Airbus» uzraudzībā izstrādāt jaunas paaudzes kompozīto materiālulidmašīnu. Projekta partneru uzdevums bija samazināt Eiropasdaudzmiljardu nozares – aviācijas un kosmosa ražošanas unekspluatācijas – izmaksas par 15 % un vienlaikus attīstīt drošāku,energoefektīvāku un dabai draudzīgāku gaisa transporta sistēmu.Izpētīts, ka uzdevumu varētu izpildīt, ierasto gaisa kuģu metālasakausējuma konstrukcijas aizstājot ar oglekļa šķiedraskompozītmateriālu nesošām konstrukcijām.

RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūtapētnieki projekta ALCAS gaitā ir optimizējuši nākamās paaudzeslidmašīnu konstrukcijas, novērtējot oglekļa šķiedras kompozītmateriālunestspēju.

Interesanti ir arī daudzi citi projekti, kuros piedalījušies RTUpētnieki. Tādi kā FILOSE – projekts, kurā pēta zivs kustības, laibalstoties uz šiem pētījumiem, attīstītu jaunas tehnoloģijas unzemūdens transportlīdzekļus, tostarp lai uzbūvētu robotzivi. AISHA –projekts, kurā pēta lidmašīnas tehniskā stāvokļa uzraudzību, izmatojotultraskaņas viļņus. FRIENDCOPTER – projekts, kurā pēta, kā radītpasažieriem un videi draudzīgu helikopteru un kā ar viedo materiālupalīdzību slāpēt helikoptera radīto troksni. COCOMAT – projekts, kuršmeklē risinājumus lidmašīnu ekspluatācijas drošībai, SCOUT – projekts,kura gaitā pētnieki izveidojuši kombainu, kas rok tuneli un vienlaikusto betonē u. c.

«Rīgas Tehniskās universitātes dalība Eiropas Komisijas 6. un 7.Ietvaprogrammās apliecina, ka RTU ir līdzvērtīgs un nozīmīgs partnerisEiropas pētniecības institūciju saimē. RTU zinātnieki veic augstasklases pētījumus, dodot ieguldījumu ne vien Latvijas, bet arī Eiropasrūpniecībā un tautsaimniecībā,» atzīst RTU zinātņu prorektorsakadēmiķis Leonīds Ribickis.

Lai gan RTU izstādē prezentētie RTU pētījumi pārsvarā tikuši veiktiEiropas rūpniecības vajadzībām, pētījumu rezultātus un inovatīvosrisinājumus preču un pakalpojumu konkurētspējīgākas cenasnodrošināšanai iespējams izmantot arī Latvijas rūpniecībā – irpārliecināti izstādes organizatori. Tāpēc izstādē piedalīties aicinātine vien citu zinātnes institūciju pētnieki un studenti, bet arīuzņēmēji.

Eiropas Komisijas Ietvarprogramma ir nozīmīgs finanšu instrumentspētniecības un zinātniskās sadarbības attīstīšanai. RTU šajā programmāseptiņu gadu laikā kopumā ir īstenojusi 40 projektus. Tie ir projekti,kuri izturējuši konkursu visas Eiropas Savienības zinātnieku konkurencēun kurus RTU pētnieki īsteno ciešā sadarbībā ar citu Eiropas valstupartneriem.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

2. februāris, 2010 plkst. 12:24

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi