RTU zinātnieces saņem «L’Oréal» balvas «Sievietēm zinātnē»

26. augusts, 2022
«L’Oréal» un UNESCO Baltijas jauno talantu programmas Sievietēm zinātnē apbalvošanas ceremonija RTU «Domus Auditorialis». Publicitātes un Elīnas Karasevas foto

Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma aizritējusi pirmā «L’Oréal» un UNESCO Baltijas jauno talantu programmas apbalvošanas ceremonija, kurā apbalvotas 2020., 2021. un 2022. gada uzvarētājas. Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) tika godināta 21 izcila zinātniece no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas par viņu veikumu un ieguldījumu zinātnē, pētniecībā un inovācijās, tajā skaitā vairākas jaunās RTU pētnieces.

Šogad balvas saņēma RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) doktorante un pētniece Anda Barkāne un Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) doktorante un pētniece Laura Vītola.

A. Barkāne ir pētniece RTU MLĶF Polimērmateriālu institūtā. Viņa saņēma atzinību par celulozes modificēšanu 3D drukas tintes izgatavošanai. Šī unikālā pētījuma mērķis ir radīt konkurētspējīgu dabai draudzīgu alternatīvu, lai aizstātu uz naftas bāzes ražotās komerciālās tintes, ko izmanto 3D drukā. Pētījumā tiek veikta celulozes modifikācija, lai uzlabotu tintes izmantošanas īpašības un veiktspēju.

Savukārt BIF pētniece L. Vītola tika apbalvota par pētījumu, kurā izstrādā ilgtspējīgus zema blīvuma ģeopolimēru bāzes būvmateriālus. Pētījumā tiek rasti risinājumi dažādu industriālo blakusproduktu un atkritumu iespējamai izmantošanai būvmateriālu izgatavošanā. Šī pētījuma rezultātā industriālie atkritumi un blakusprodukti kļūst par vērtīgiem izejmateriāliem, samazinot neatjaunojamo resursu patēriņu.

Ceremonijā tika godināta arī Aiga Ivdre, kura balvu ieguva 2020. gadā par pētījumu, kurā meklē iespējas izmantot kokrūpniecības blakusproduktu – koksnes putekļus no zirgu pakaišu un saplākšņa ražošanas – nanocelulozes iegūšanai, kā arī tās pielietojumu kriogēnās izolācijas poliuretāna putuplastā. Viņa ir Valsts koksnes ķīmijas institūta polimēru laboratorijas pētniece, bet balvas saņemšanas laikā ieguva izglītību RTU MLĶF.

Svinīgajā ceremonijā tika sveiktas vēl vairākas Latvijas pētnieces – Iveta Pugajeva, Ivita Bite, Dana Kigitoviča, Inga Pudža, Vita Rovīte un Ilze Ļihačova.

Par izciliem pētījumiem dzīvības un vides zinātņu, fizikālo, formālo, tehnoloģisko un inženierzinātņu jomās kopumā tika sumināta un apbalvota 21 talantīga pētniece no Baltijas. Katrs jaunais talants ir degsmes un apņēmības pilns rast risinājumus nozīmīgiem zinātnes izaicinājumiem mūsu valstīs, ar kuriem šodien saskaras visa pasaule. Ceremoniju, kurā tika atzinīgi novērtēts sieviešu unikālais ieguldījums zinātnē, vēroja Baltijas valstu izcilākie zinātnes pārstāvji, akadēmisko aprindu un viedokļu līderi.

«Pasaule saskaras ar nebijušiem izaicinājumiem: klimata pārmaiņām, resursu trūkumu, veselības riskiem un Covid-19 pandēmiju, kā arī daudzām citām pasaulē pieaugošām problēmām. Šī ceremonija ir brīnišķīga iespēja apvienot visus talantus – 21 brīnišķīgu zinātnieci, apbalvojot par ieguldījumu zinātnē un novatoriskajā pētniecības darbā, kas piedāvā risinājumus dažādās jomās, lai padarītu mūsu nākotni labāku,» norādīja «L’Oréal» ģenerāldirektors Polijā un Baltijas valstīs Valērijs Gušerāns.

«Šajā nedēļā mums ir dubultu svētku reize, jo atzīmējam unikālās, mierīgās masu protesta akcijas Baltijas ceļš gadadienu. Baltijas ceļa unikalitāte slēpjas ne tikai spējā simboliski demonstrēt vienotību un apņemšanos būt brīviem savā izvēlē, bet arī spējā nostāties pret tumsu ar gaismu. Mūsu kopīgais uzdevums ir iet pa šo ceļu tālāk. Baltijas zinātnieču sumināšana ir vēl viens pieturas punkts kopīgajā, simboliskajā Baltijas ceļā, kuru vēl aizvien kopīgi turpinām iet, saudzējot brīvību. Jo zinātnes spēkos ir spēja tumsā nest zināšanu gaismu. Novēlu Baltijas pētniecēm turpināt iet savu ceļu tālāk, jo ceļš ir ne tikai horizontāle, kas savieno punktus un cilvēkus, tas ir arī vertikāle, kas saista domas, vēlmes un cerības,» pauda UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika.

Programma Latvijā darbojas kopš 2005. gada, Lietuvā un Igaunijā kopš 2017. gada, un tā tiek īstenota unikālā partnerībā starp «L’Oréal Baltic», katras valsts zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām.

L’Oréal un UNESCO Baltijas jauno talantu programmas Sievietēm zinātnē apbalvošanas ceremonija RTU Domus Auditorialis

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

26. augusts, 2022 plkst. 15:48