RTU zinātniece skaidro rīģipša fenomenu

28. augusts, 2018
.
.
.
Foto: TV3 ziņu raidījuma ekrānuzņēmums

Rīgas Ģipša fabrika bija pirmā Eiropā, kur sāka ražot ģipškartona sienas plātnes jeb tā saukto rīģipsi — relatīvi lētu un vieglu celtniecības materiālu, kura ražošana mūsdienās ne ar ko neatšķiras no trīsdesmito gadu tehnoloģijas, televīzijas TV3 ziņās svētdien, 26. augustā, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) asociētā profesore Ruta Švinka. Sižets veidots Latvijas simtgadei veltītajā sērijā «Lepni Latvijā». 

Rīgas Ģipša fabrika un tajā radītais un ražotais rīģipsis izraudzīti kā industriālās vēstures liecības, ar kurām Latvija var lepoties, jo tieši Rīgā pagājušā gadsimta beigās sāka ražot inovatīvās ģipškartona plāksnes, kas kā būvmateriāls kļuva slavenas daudzviet pasaulē un savu nosaukumu iemantoja no vārdiem «Rīga» un «ģipsis».

«Pirmkārt, tas ir lēts, salīdzinot ar visiem citiem būvmateriāliem. Otrkārt, tas ir ērti lietojams. Paņemam gatavu plāksni, to piestiprinām pie sienas. Piedevām komplektā pārdot arī speciālus leņķus, ar kuru piestiprināt. Nav nekādu problēmu,» norāda R. Švinka, stāstot par rīģipša īpašībām, kas bijušas pamatā tā veiksmes stāstam. 

TV3 sižets «Rīgas Ģipša fabrika un rīģipsis – Latvijas industriālā varējuma apliecinājums» (26.08.2018.)


 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

28. augusts, 2018 plkst. 13:22

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi