RTU viesojas #energovienoti uzvarētāji – skolēni no Neretas

21. jūnijs, 2022
.
.

Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 8. klases skolēni un skolotāja apmeklē Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņu Ķīpsalā un iepazīstas ar vides inženieru darbu. Tā ir balva skolēniem par aktīvu un radošu dalību iniciatīvā #energovienoti

Skolēniem un skolotājai RTU piedāvāja plašu programmu – viņi viesojās «Latvenergo» radošajā laboratorijā, kur studenti no nodarbībām brīvā laikā gūst un uzlabo praktiskās iemaņas elektronikā un elektrotehnikā. Laboratoriju mājā viņi izzināja, kā darbojas lielas kustības diapazona robotizētais simulators un kāpēc uz ēkas jumta ir helikopters, kā arī viesojās Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes (EVIF) Enerģētikas institūtā. 

Neretas skolēniem bija iespēja arī detalizēti iepazīties ar RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) darbību, pētījumiem un studiju iespējām. Skolēni viesojās Saules laboratorijā, kur varēja apskatīt saules kolektoru testēšanas stendu, ēkas apkures sistēmas simulācijas un izpētes stendu un modelēšanas programmas, un Biosistēmu laboratorijā, kur uzzināja, kā top dabīgs termoiepakojums, kā no bioloģiskajiem blakusproduktiem iegūt barības vielas, kā tiek kultivēti mikroorganismi un aļģes. Savukārt Kurināmā testēšanas laboratorijā viņi uzzināja vairāk par alternatīvo kurināmo izejvielu izpēti un to, kā nosaka kurināmā parametrus, bet Degšanas procesu laboratorijā – par apkures katlu testēšanu, degšanas procesa optimizāciju un dūmgāzu attīrīšanas iekārtas testēšanu. Skolēni viesojās arī Ēku energoefektivitātes laboratorijā, kur zinātnieki nosaka vēsturisko ķieģeļu parametrus un testē ēku siltumizolācijas materiālus, kā arī iepazinās ar tehnoloģijām saules un vēja enerģijas izmantošanai, kas izvietotas uz RTU EVIF jumta. 

Papildu vizītei RTU skolēni saņēma arī pārsteiguma balvas no AS «Rīgas Siltums», bet skolotāja – no Ekonomikas ministrijas. 

Iniciatīvu #energovienoti īsteno RTU VASSI, Rīgas dome, AS «Rīgas Siltums», Rīgas Enerģētikas aģentūra, «Elektrum» Energoefektivitātes centrs un Ekonomikas ministrija. Iniciatīva tika sākta šopavasar pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, aicinot ikkatru Latvijas iedzīvotāju pārskatīt savus paradumus un pārdomātāk lietot energoresursus, tā mazinot Latvijas atkarību no importētiem energoresursiem. Šobrīd vēl aktuālāk nekā jebkad iepriekš ir visām pusēm aktīvi rīkoties, lai samazinātu energopatēriņu gan individuālā, gan nacionālā mērogā – katram iedzīvotājam ir būtiski samazināt rēķinus par patērēto enerģiju, bet valstij kopumā kļūt energoneatkarīgākai no importētiem energoresursiem, vairot klimatneitralitāti un sasniegt Eiropas Zaļā kursa noteiktos mērķos. 

Pievēršot lielu vērību agrīnai izpratnes veidošanai, iniciatīvas partneri aicināja tajā piedalīties vispārizglītojošo skolu klases. Tām bija jāsagatavo video, plakāts, komikss vai cits vizuāls materiāls, kurā atainota ikdienas rīcība, kas palīdz samazināt energopatēriņu. Balvās skolēni ieguva iespēju viesoties studentu pilsētiņā Ķīpsalā un iepazīties ar zinātnieku darbu, apmeklēt AS «Rīgas Siltums» siltumcentrāli «Imanta», tikties ar Rīgas mēru Mārtiņu Staķi un pārsteiguma balvas no iniciatīvas partneriem. 

 

 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. jūnijs, 2022 plkst. 16:57

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi